Design a site like this with WordPress.com
Začít

12 jednoduchých způsobů osobního rozvoje

Osobní rozvoj a obecně snaha o to, abychom byli lepším člověkem, má několik aspektů. Může se jednat o obrovské životní změny, o které dlouhodobě usilujeme, nebo může jít o jednoduché malé změny, které zařazujeme do našeho každodenního života. Ale nehledě na to, zda jde o velké či malé změny, stále jsou to změny, které vám pomáhají v rozvoji a v tom se někam posunout, takže buďte pyšní i na ty nejmenší pokroky.

Neustále bychom se měli snažit usilovat o to, abychom byli lepšími verzemi sami sebe. Neříkám, že nejste skvělí takoví, jací jste, ale VŽDY je tu místo, kam můžete růst a zlepšovat se. Vždy je příležitost učit se a získávat nové zkušenosti, které nám dovolí, abychom se rozvíjeli. Měli byste sami sobě být tou největší konkurencí.

Jaký má smysl zůstávat pořád stejnými, nikdy nezkoušet nové věci, nikdy neobjevovat nové vášně, nikdy se nezlepšovat a neučit? Co je to za život, pokud nevyužíváme našeho plného potenciálu? Čím více nových zkušeností a životních lekcí získáte, tím více se naučíte sami o sobě. Je důležité vždy zhodnotit své akce, zkušenosti, pocity a podobně, abychom se z nich mohli poučit a stát se díky nim lepšími. Čím více se sami o sobě naučíte, tím snazší pro vás bude přijít na to, KÝM chcete být a co musíte zlepšit, abyste toho dosáhli.

Dnes bych vám chtěla povědět o jednoduchých krocích, které můžete udělat k tomu, abyste ve svém životě stimulovali osobní rozvoj. Pojďme se na to podívat.

woman-hand-desk-office.jpg

Poznejte sami sebe lépe díky sebereflexi

Sebereflexe je skvělý způsob, jak se můžete sami o sobě dozvědět nové důležité věci. To vám samozřejmě pomůže v tom, abyste určili, ve kterých oblastech byste se rádi zlepšili. Schopnost zhodnotit vlastní emoce a reakce na určité situace je velice zdravá vlastnost, která vás povzbudí v osobním rozvoji. Je důležité, abyste znali své potřeby, touhy, návyky, pocity – jednoduše vše, co vás činí unikátním. Čím více se budete zajímat o své pocity a emoce, tím spíše pochopíte, proč děláte věci, které děláte. Možná když se začnete více zajímat o své emoce, zjistíte, že máte tendenci velice negativně reagovat na jakoukoli kritiku, a dojde vám, že je třeba, abyste na sobě v tomto ohledu zapracovali. Kritika přeci může být i konstruktivní a může vám pomoci v rozvoji a růstu.

pexels-photo-574285.jpeg

Zkuste udělat jednu věc, co vás děsí

Abychom rostli a zlepšovali se, potřebujeme sami sebe vytlačit ze své komfortní zóny. Pokud ve svém životě vy sami nikdy nic nezměníte, zůstane pořád stejný. Mnoho lidí se bojí změny, nebo mají strach z neúspěchu, ale slibuji, že pokud opustíte svojí komfortní zónu, naučíte se spoustu nových věcí.

Naučte se, jak si sami ze sebe udělat legraci

Neberte se tak vážně. Pokud uděláte chybu, naučte se zasmát se tomu. Schopnost smát se vlastním neúspěchům vám pomůže je lépe překonat a posunout se dál. Na své chyby a neúspěchy bychom se měli dívat jako na příležitosti se z nich poučit. Pokud jste se něco naučili a mohli se zlepšit, pak i neúspěch je pro váš život pozitivní.

„Rosteme skrz bolest, skrz překonávání problémů, při sebezapření, při sebepřekonávání. Možná, že až budeš pomocnou ruku očekávat nejblíže, podívej se na konec svého ramene.“

Obklopujte se dobrými lidmi

Jste průměrem pěti lidí kolem vás, se kterými přicházíte nejčastěji do kontaktu. Autorem této myšlenky je nejlepší americký lektor posledních desetiletí Jim Rohn. Není jedno, kdo je kolem vás, s kým se setkáváte, komu pomáháte a kdo pomáhá vám. Lidé, kteří jsou kolem vás, by vás měli podporovat, povzbuzovat, mít podobné zájmy jako vy a mít vlastnosti, které oceňujete, nebo si dokonce sami chcete osvojit.

photo of people near wooden table

Zapomeňte na negativní lidi

Negativita je ohromně nakažlivá. Negativní lidé jsou ti, kteří si neustále stěžují (na cokoli), zesměšňují a smějí se vašim cílům, namlouvají vám, že jich nikdy nemůžete dosáhnout, a soudí vás za to, jací jste. Proč takové lidi ve svém životě trpíte?
Pokud máte pocit, že se musíte měnit nebo přizpůsobovat, abyste takové lidi potěšili, nemůžete být takoví, jací skutečně jste, a bojíte se, že vás budou odsuzovat, tak tyto lidi ve svém životě opravdu nepotřebujte. Nechte je jít.
V případě rodiny nebo opravdu blízkých přátel to může být složité. Neříkám, že je musíte absolutně odstřihnout ze svého života, ale zkuste si s nimi třeba otevřeně promluvit o svých pocitech – řekněte jim, co vám nevyhovuje. Třeba je naopak vy můžete nakazit svým pozitivním přístupem. Pokud ne, raději se od nich držte, jak nejdál to půjde.

Čtěte

Tohle je jednoduchý bod. Knihy vám dokážou poskytnout neskutečné množství osobního rozvoje. Já osobně tento způsob rozvoje opravdu miluji. Pokud nejste velký fanda čtení, zkuste audio knihy nebo třeba nějaký vzdělávací podcast – v dnešní době máte neomezené možnosti.

pexels-photo-3768172.jpeg

Praktikujte vděk

Zkuste si osvojit nový návyk – každá den si sami pro sebe řekněte nebo napište 3 věci, za které jste opravdu vděční. To může mít opravdu OBROVSKÝ dopad na vaše celkové štěstí, spokojenost a osobní rozvoj.
Také to skvěle funguje, pokud máte špatný den. Když se vám nedaří, je tohle cvičení o to důležitější. VŽDY totiž máte ve svém životě alespoň 3 věci, za které můžete být vděční.

Cvičte

Udělat si čas na nějakou fyzickou aktivitu může razantně zlepšit váš život a osobní rozvoj. Nemusíte se hodinu trápit v posilovně, pokud se na to necítíte. Stačí prostě vyrazit ven a jít se projít. Nezabere to tolik času a vyjde to levněji.
Vybudování konzistentního návyku vám pomůže zhubnout, posílit vaše tělo, zlepšit vaše zažívání. Také budete mít lepší náladu a určitě budete vypadat mnohem lépe.

woman practicing yoga

Zkuste něco nového

Zkuste dnes něco, co jste ještě nikdy před tím nezkusili. Nemusí to být nic děsivého nebo extrémního. Prostě udělejte něco, co jste už dlouho chtěli vyzkoušet, ale ještě jste se k tomu nedostali.

Najděte si čas pro své koníčky

Jste neustále zaneprázdnění, já to chápu. Ale jednou důležitou věcí osobního rozvoje je udělat si čas na věci, které nás činí šťastnými a můžeme se díky nim zlepšovat. Ano, jsou momenty, kdy nechci dělat nic jiného než si na chvíli jen tak sednout na gauč, dát si teplé kafe a dívat se na Netflix (a každá máma malého dítěte mě určitě pochopí), ALE vždy si udělám čas na to, abych otevřela nějakou zajímavou knihu – alespoň chvilku každý den. Miluji čtení a můžu se díky němu opravdu rozvíjet a učit nové věci. Někdy prostě i to neumyté nádobí počká, abych si mohla 30 minut nerušeně číst. A je to tak správně.

Stanovte si cíle

Stanovení cílů je neskutečně důležité pro osobní rozvoj. Musíte vědět, čeho chcete dosáhnout, a co pro to musíte udělat. Doporučuji vám stanovit si chytré dlouhodobé (roční) a krátkodobé (měsíční, týdenní) cíle. Krátkodobě cíle byste si měli stanovovat tak, aby vám v konečném výsledku pomáhaly k dosažení vašich dlouhodobých cílů. Mít stanové cíle, ke kterým budete v životě směřovat, vám pomůže k tomu, abyste se nikdy nepřestali zlepšovat a růst.
Mrkněte na můj starší článek o tom, jak vám stanovení cílů může zlepšit život.

Pořiďte si diář

Pokud mě znáte, nebo sledujete můj blog delší dobu, tak víte, že se věnuji bullet journalingu – tedy diář je pro mě velmi důležitý. Věnuji se tomu už několik let a musím říct, že od té doby, co jsem začala, se můj život opravdu hodně zlepšil. Plánuji na týden, měsíc i rok dopředu, stanovuji si cíle, dělám si seznamy úkolů, jsem organizovaná.
Něco tak jednoduchého může mít OBROVSKÝ dopad na váš osobní rozvoj. Je něco úžasného na tom, když před sebou na začátku každého měsíce vidíte naplánovaný celý měsíc dopředu i se stanovenými cíli – to je skvělá motivace. A na konci měsíce se vždy můžete ohlédnout zpět a zhodnotit, jak jste si vedli.

pexels-photo-1925536.jpeg

A to bylo 12 jednoduchých způsobů osobního rozvoje. Jaké jsou vaše oblíbené aktivity osobního rozvoje? A které z těchto 12 byste chtěli vyzkoušet? Dejte mi vědět do komentáře.

Brzy se zase ozvu s novým článkem. Do té doby se mějte krásně.

 

 

 

Make Them Envy
xxx

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: