Design a site like this with WordPress.com
Začít

Jak překonat strach a začít podnikat

Všichni se něčeho obáváme, pokud jde o podnikání – ať už je to strach ze selhání, strach z toho, že budete více na očích, strach z toho, že se „moc prodáváte“… Ať už se bojíte čehokoli, věřte, že v tom nejste sami. Všichni máme něco, co nás drží zpátky – v naší komfortní zóně.
Pokud ale o svém strachu nemluvíme a tiše zůstáváme schovaní ve stínu, máme pocit, že jsme na vše sami, a tím, že se bojíme, že „to neuděláme dobře“, že „uděláme chybu“, že „se špatně rozhodneme“, se straníme podpory a spojení s okolním světem.

Dnes se podíváme na to, co musíme udělat, abychom překonali svůj strach, byli viditelní ve svém podnikání a konečně vystoupili ze stínu.

hands coffee laptop bed

Otázka, na kterou si musíme odpovědět, abychom překonali svůj strach

Jak říkal i Brumbál: „Strach ze jména pouze zvyšuje strach z jeho nositele.“ Důvodem našeho strachu tedy může být i to, že se obáváme ho vyslovit nahlas, a tím mu dodáváme na síle. Tím, že svůj strach budeme držet v tajnosti, mu jen pomůžeme růst.
Abychom překonali svůj strach (ať už jakýkoli), musíme nejprve odhalit, čeho se opravdu bojíme. Musíme se ponořit do hloubi našeho strachu, abychom zjistili, co za ním doopravdy vězí. Možná tak najdeme překvapivé informace, které nám náš strach pomohou překonat.

Zeptejte se sami sebe: „Proč se bojím vypustit sebe a své podnikání do světa?“

A pak se ptejte dál. „Proč mě ta myšlenka [vašeho konkrétního strachu] tolik děsí?“

Možná vás to bude lákat odpovědět na tuto otázku hodně obecně a neurčitě. Ale věřte, že nezjistíte, jaké jsou vaše skutečné překážky, pokud se neponoříte opravdu hluboko do svých obav. Jediná cesta ven je skrz.

neon signage

Zkusím vám to přiblížit na svém příkladu.

Než jsem začala podnikat, mojí největší obavou bylo to, že tím, co budu říkat, naštvu nějaké lidi – smažou si mě z přátel, přestanou mě sledovat.
Ale pravda je taková, že to je přirozená věc, která se děje tak jako tak – nikdy se nezavděčíte každému, ať už podnikáte nebo ne.
Začala jsem nad tím přemýšlet a snažila se přijít na to, kde je ve skutečnosti zakopaný pes.
Nakonec mi došlo, že všechny mé obavy pramení z mého nízkého sebevědomí. Co když mi někdo začne něco vyčítat, začne mi říkat, že tohle a tohle dělám špatně a že nemám ty správné vlastnosti, které potřebuji k podnikání a k tomu, abych byla úspěšná. A co když tomu sama začnu věřit?

A to bylo to AHA, které jsem si potřebovala uvědomit. Teď když mám jasnou představu o tom, čeho a koho se vlastně bojím, mohu si vytvořit akční plán, díky kterému se posunu vpřed.

Ale samozřejmě každý jsme jiný a každý se bojíme něčeho jiného. Je třeba abyste opravdu přišli na ten skutečný strach, který vás drží zpátky.
S nejrůznějšími obavami se setkávám dnes a denně. Strach je to, z čeho pramení všechny naše „výmluvy“. „Nemůžu to dělat, protože…“

  • nikoho to, co budu dělat, nebude zajímat
  • moc tomu nerozumím; nemám o tom, dost informací; nejsem autoritou v tomto oboru
  • už to samé dělá moc lidí a já nejsem ničím výjimečný (vše už bylo řečeno)
  • lidé v mém okolí mě budou soudit

Ten seznam by mohl pokračovat do nekonečna. Ale ať už se bojíte čehokoli, věřte, že spousta dalších lidí se bojí toho samého – nejste v tom sami. Je nezbytné, abychom porozuměli sami sobě. Je těžké opustit komfortní zónu, ale když zůstaneme uvnitř, nikdy ničeho nedosáhneme. I vy jste schopni odhalit svůj strach, překonat ho a dojít si pro ten svůj příběh úspěchu. Neříkám, že je to jednoduché, ale stojí to za to!

Všechny naše obavy mají bezesporu dobrý důvod, ale podívejme se na to i z té druhé strany – existuje mnohem více důvodů pro to, abychom začali pracovat a své obavy překonali.

Pokud se prokopeme až k našemu hluboce zakořeněnému strachu, můžeme na něm hned začít pracovat. Nebojte se si říct někomu o pomoc, když bude třeba – motivační kouč, terapeut nebo jiný specialista. Nebo se obraťte na někoho, kdo je úspěšný v oblasti, které se chcete věnovat i vy, a požádejte ho o radu, jak začínal on a jak překonal své obavy. Každý úspěšný podnikatel má svého mentora. I já ho mám. A každý den pracuji na tom, abych jednoho dne mohla i já být mentorem pro někoho dalšího. Je úžasné pomáhat druhým k jejich úspěchu a čerpat při tom z vlastních zkušeností. Překonávání strachu a překážek nás dělá lepším a silnějším člověkem.

person using macbook pro on white table

Rozloučím se s vámi citátem:

„Dělejte to, z čeho máte strach. A dělejte to opakovaně. To je nejrychlejší a nejjistější způsob, jak strach porazit.“

 

Určitě mi napište do komentářů, jaký svůj strach jste v poslední době překonali a jak 🙂
Brzy se zase ozvu s dalším článkem. Do té doby se mějte krásně.

 

 

 

Make Them Envy
xxx

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: