Design a site like this with WordPress.com
Začít

5 zdravých návyků pro práci z domova

Všichni víme, že práce z domova může být požehnáním, ale i pohromou.
Pryč jsou dny, kdy jste museli za prací dojíždět, a vystřídaly je dny, kdy stačí vstát z postele a zapnout počítač.
Pro většinu z nás znamená práce z domova obrovské množství vůle a vytvoření užitečných zdravých návyků k tomu, abychom zvládli splnit všechny pracovní a domácí povinnosti.
Když pracujete z domova, je velmi jednoduché nechat se rozptýlit domácími pracemi, přáteli nebo rodinou, a ztratit motivaci ke zdolání obtížných pracovních úkolů. Proto jsem sepsala tento krátký seznam zdravých návyků, které můžete snadno zařadit do své denní rutiny.

notebook

Vytvořte si ranní rutinu

Už jsme to slyšeli snad milionkrát – pokud chcete být opravdu produktivní při práci z domova, je třeba mít trochu disciplíny. Neříkám, že musíte vstát ve čtyři hodiny ráno, zacvičit si jógu, udělat si ke snídani smoothie, udělat si deníkový zápis a meditovat. Místo toho si vytvořte rutinu, která bude přesně vyhovovat vašim potřebám.
Rutina je něco, co děláte každý den, pořád a pořád dokola. Po nějaké době už se vám to tak zautomatizuje (vznikne návyk), že nad tím ani nebudete přemýšlet. A ve vašem mozku to vždy přepne jakési tlačítko, které vám hned řekne: „Ha! Je čas na práci!“
Pro vás to může být vstát v sedm, udělat si kafe a chvíli si číst. Pro někoho jiného je to budíček v šest, vypravit děti do školy a pak chvíli meditovat.
Klidně můžete trochu experimentovat, než přijdete na tu správnou rutinu, která vám perfektně sedne.

person holding white ceramic mug with lemon near book and sliced bread on white comforter

Otevřete okna (i v zimě!)

Trávíme v dnešní době tolik času uvnitř, což se samozřejmě podepisuje na kvalitě vzduchu. Pokud navíc trpíte nějakým onemocněním, jako je třeba astma, je třeba tohle brát vážně.
Tou nejjednodušší věcí, kterou můžete pro kvalitu vzduchu u vás doma udělat, je otevřít okno. Dokonce i v zimních měsících – třeba na hodinku každý den. Až když to uděláte, dojde vám, jak těžký jste doma měli vzduch. A čerstvý vzduch vám určíte dodá více energie.

photo of green leaf potted plants on window and stand

Rozhýbejte tělo

Pokud pracujete z domova, je pravděpodobné, že se příliš nepohybujete. Faktem je, že lidské tělo není navrženo tak, aby vydřelo tolik sezení. Závisí to ale hlavně na vašich schopnostech a vůli – někdy stačí jen chvilka protahování, nebo krátká procházka po obědě – vašemu tělu i mozku to dodá novou energii a rozproudí to vaše kreativní schopnosti.

back view photo of a woman sitting near body of water doing yoga

Naplánujte si přestávky

Pokud zrovna pracujete na projektu, něco píšete, nebo děláte něco, co vyžaduje hodně času, je velmi jednoduché ztratit pojem o čase. A to poslední, co chcete, je pracovat tak zaníceně, že zapomenete na svačinu nebo přestávku na kávu.
Vytvořte si plán na celý den a klidně si na mobilu nastavte upozornění, abyste nezapomněli. Nebo si to napište do svého diáře. Každá taková pauza vás velmi osvěží. Váš mozek prostě nemůže pracovat hodiny a hodiny v kuse. Dopřejte mu krátkou přestávku.

warm coffee drink

Zbavte se rozptýlení

Není žádným překvapením, že při práci z domova je všude kolem velké množství nejrůznějších rozptýlení. Je to vlastně důvod, proč si vytváříme tyto zdravé návyky.
Sociální sítě, email, přátelé, rodina (hlavně děti!), neumyté nádobí, hromada nevypraného nebo nevyžehleného prádla, nepořádek, prostě všechno, co je kolem vás a netýká se to práce.
Faktem ovšem zůstává, že nikdy nemůžeme odstranit všechna tato rozptýlení. Pracujeme z domu, ne z odlehlé chaty uprostřed lesů. Můžeme tento seznam ale velmi zredukovat.
Pokud vás trápí sociální média, vypněte si upozornění na telefonu, nebo si prostě odinstalujte aplikace, které vás rozptylují. Pokud se jedná o rodinu a přátele, předem jim řekněte, kdy pracujete, aby vás v tuto dobu nerušili. To samé platí pro domácí práce – předem si pro ně vyhraďte čas ve svém rozvrhu, nebo poproste rodinu, aby vám s tím pomohla. Váš domov je i vaší kanceláří – je třeba tam udržovat pořádek.

apple applications apps cell phone

 

Vytvořit si zdravé návyky pro vaši práci z domova může být obtížné, obzvláště když s tím teprve začínáte, nebo máte pocit, že se vám to úplně vymklo z rukou. V tom případě doporučuji začínat pomalu. Vyberte si jeden návyk a pomalu zavádějte změny do svého rozvrhu. Pak přidejte další. A další. Buďte trpělivý. Váš ideální rozvrh nakonec přijde.

Máte i vy nějaké zdravé návyky, které vám pomáhají při práci z domova? Určitě mi dejte vědět do komentářů – budu moc ráda za inspiraci, co přidat do své denní rutiny.

Brzy se vám zase ozvu s dalším článkem. Do té doby se mějte krásně.

 

 

 

Make Them Envy
xxx

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: