Co byste měli dělat každý den před spaním

Odhodlat se a jít večer konečně spát může být někdy opravdu těžké. A já vím, o čem mluvím – večer, když má dcera usne, je jediný čas dne, kdy mohu delší dobu nerušeně pracovat. A tak chci vždy využít co nejvíce tohoto času. Do postele tak chodím dlouho po půlnoci. Ale moc dobře vím, že je velmi důležité mít večerní rutinu, která vám velmi usnadní následující den a vlastně celý váš život. Pojďme si říct, co by ve vašem večerním rituálu nemělo chybět.

Alespoň 30 minut si čtěte

Čtení zklidňuje mysl a docílíme díky němu pocitu ospalosti. Ponořit se do jiného světa je navíc velmi vzrušující. Alespoň na chvilku utečeme z reality – čtení může být forma terapie a meditace. Studie říkají, že pokud budeme číst alespoň chvilku každý den, pomůže nám to s nespavostí, sníží to stres a zlepší to naši paměť a psychické schopnosti. To je dost důvodů k tomu, abychom tu knihu otevřeli!
Pokud nejste zrovna fandové čtení, vždycky můžete sáhnout po audioknize nebo nějakém podcastu – je jich dnes už plný internet.

person reading book and holding coffee

Protáhněte se

Po dlouhém dnu jsou naše svaly napnuté. Nemusíme si toho vlastně ani všimnout, dokud si opravdu neuděláme čas a neprotáhneme se. Stačí klidně jen 3 minuty, udělejme si pár cviků. Nebo si najděme na internetu krátké video jógy pro začátečníky. Určitě druhý den poznáme rozdíl.

woman practicing yoga

Postarejte se o svou pleť

Zapomeňme na to jít spát s makeupem – to je zločin! A naše pleť tím opravdu trpí. Je třeba si ustálit večerní rutinu. Postarejme se o sebe a svou pleť! Naše budoucí já nám určitě bude velmi vděčné. Každý den je třeba odstranit z vaší pokožky špínu, nečistoty, pot atd. Někdy to může být obtížné – donutit se k tomu. Když přijdeme domů pozdě večer a jsme unavení, je těžké ještě trávit minuty navíc v koupelně. Ale opravdu je to důležité! Je třeba se odlíčit, pokožku důkladně vyčistit, hydratovat a třeba použít i nějakou anti-aging technologii. Za 15 let nám naše pokožka bez vrásek poděkuje.
Samozřejmě nezapomínejme na zuby!

person holding white and gold dropper

Nastavte si cíle na další den

Tohle je velmi důležitý bod. Abychom se ve svém životě někam dostali a splnili své cíle a sny, je třeba si stanovovat cíle. A je třeba si je stanovovat každý den. Úkoly a cíle, které plníme každý den, by měly vést k tomu, abychom si splnili své dlouhodobé cíle – životní cíle. Přísahám vám, že plánovaní a stanovování cílů mi zachránilo život – a vám ho také zachrání. Pokud vás k tomuto tématu zajímá více informací, podívejte se na můj starší článek o tom, jak si správně stanovovat cíle.

white and pink flowers beside a canister

Udělejte si deníkový zápis

Všichni máme milion věcí, které nám lítají hlavou. Já tedy určitě. A nejvíc těchto věcí vypluje na povrch právě, když se snažím usnout – všechny ty to-do listy, nikdy nekončící myšlenky, které mi brání klidně zavřít oči. Vezměme si papír a tužku, nějaký notes, nebo Word v počítači – jakýkoli formát nám nejvíce vyhovuje – a vyhoďme všechny rušivé myšlenky z hlavy na papír nebo obrazovku počítače. Nepřemýšlejme nad tím, prostě si zapišme vše, co nás napadá. Všechno musí ven! Tento proces nám vyprázdní mysl a připraví nás na spánek. Nechceme se přeci ukládat ke spánku s důležitými myšlenkami v hlavě a říkat si: „Tohle nesmím do zítra zapomenout. Tohle nesmím do zítra zapomenout!“

woman s hand using a pen noting on notepad

Zapomeňte na modré světlo

Pokud se připravujeme ke spánku, rozhodně bychom měli zapomenout na jakékoli obrazovky. Modré světlo, které produkují, nás vlastně nutí zůstat vzhůru – máme pocit, že nejsme tolik unavení. Minimálně hodinu před tím, než chceme jít spát, bychom měli vypnout počítač a odložit telefon. A hlavně je s sebou nebrat do postele! I já to občas dělám. Je těžké ten mobil odložit. Ale určitě se nám bude usínat mnohem lépe.

person using black smartphone

Navoďte si hezkou atmosféru

Atmosféra je velmi důležitá. V naší ložnici bychom se měli cítit příjemně a pohodlně. Optimální teplota ke spaní je kolem 19°C. Měňme často povlečení na posteli – není nic lepšího než ulehnout do čistě povlečené a voňavé postele. Nebo můžeme peřiny nechat přes den vyvětrat venku na balkoně, nebo na zahradě.
A když už mluvíme o té vůni – esenciální oleje jsou další skvělý způsob, jak si navodit hezkou atmosféru ke spánku. Říká se, že levandule pomáhá se spánkem a má uklidňující účinky.

bed bedroom blanket clean

Trochu pokliďte

Je třeba si před spaním uklidit, jak u sebe v hlavě (o tom už jsme mluvili ve spojitosti s deníkem), ale také u sebe doma. Umyjeme nádobí, rychle projdeme náš domov a poklidíme a uspořádáme vše, co je třeba. Otřeme umyvadlo v koupelně, opláchneme umyvadlo. Stačí pár malých věcí, které dohromady udělají velký rozdíl.
Až se ráno vzbudíme, bude všude čisto a my se tak můžete rovnou vrhnout na snídani.

white round table beside glass window

Běžte včas do postele

Pokud chceme začít další den správně a vstávat brzy, je třeba abychom šli spát v rozumnou dobu. Samozřejmě pro každého je „rozumná doba“ někdy jindy. Velmi záleží na celém našem denním režimu. Spousta lidí je nejproduktivnější brzy ráno, a abychom byli schopni brzy ráno vstát a hned se vrhnout do práce, je nutné se pořádně vyspat.

bed bedroom blanket comfort

Nezapomínejte dostatečně pít

Je důležité, abychom během dne pili dostatečné množství tekutin. Když jdeme spát, naše tělo nedostane napít nejméně 6-7 hodin. Ujistěme se, že přes den máme dostatečný příjem tekutin, aby naše tělo zvládlo noc. Neznamená to, že těsně před spaním do sebe nalijeme litr vody nebo čaje – to pak taky můžeme ještě 10 běžet na záchod, než vůbec usneme.
Pokud máme problém s usínáním, dáme si heřmánkový čaj nebo mléko s medem. Samozřejmě se večer vyhneme čemukoli s kofeinem a příliš sladkým nápojům.

white ceramic cup on saucer

A to by byly moje tipy, co můžete zařadit do své večerní rutiny. Pokud je něco, co vy děláte každý večer před spaním a nenašli jste to v mém seznamu, určitě se pochlubte v komentářích.

Brzy se zase ozvu. Do té doby se mějte krásně.

 

 

 

Make Them Envy
xxx

Jedna myšlenka na “Co byste měli dělat každý den před spaním

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: