Jak si udržet motivaci v podnikání

Práce z domova je to nejúžasnější, co jsem kdy mohla dělat. Je s tím spojená obrovská svoboda, hlavně ta časová – sama si mohu určit kdy a jak dlouho budu pracovat. A to je prostě super! Ovšem občas může být těžší udržet si 100% motivaci. Podnikání a práce z domova chce hodně odhodlání. HODNĚ! Když jsem začínala, samozřejmě jsem z toho měla obavy. Ptala jsem se sama sebe, jestli jsem vůbec schopná podnikat online a být v tom úspěšná. A pak jsem se dostala ještě k jedné otázce…

Co mě motivuje, abych začala své vlastní podnikání?

To je hodně důležitá otázka. Čeho doufám, že dosáhnu? Jaké jsou moje cíle? Díky čemu zůstanu při své práci konzistentní a soustředěná?
Odpovědí pro mě bylo hned několik důvodů. Hodně zásadní pro mě byla hlavně časová svoboda – sama si určím kdy a jak dlouho budu pracovat, můžu pracovat svým vlastním tempem, nikdo mi nedýchá zezadu na krk. Mohu tak trávit čas se svou dcerou, a když spí, buduji si něco, co je a vždy bude jen moje – jednou to dokonce mohou zdědit mé děti.
Ale budu upřímná, jsou dny, kdy je těžší tu motivaci najít. Proto je opravdu důležité si tohle ujasnit – co Vás motivuje, proč chcete podnikat. Vaše důvody musí být odůvodněné a silné.

close up photography of woman sitting beside table while using macbook

Obzvláště obtížné je udržet si motivaci, když se nedaří. Ale s tím musíte počítat. I těm nejúspěšnějším lidem na světe se nepovedlo vše hned. S podnikáním přichází i neúspěch, to Vás ale nesmí odradit. Rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem je VYTRVALOST. Právě proto je hrozně důležité mít opravdu silnou motivaci a jít si za svými sny i přes všechny překážky.

Každé ráno musíme vstát a připomenout sami sobě, proč to děláme, pak se odploužit ke svému domácímu pracovnímu stolu, zapnout počítač a začít pracovat. Nesmíme podlehnout žádnému rozptýlení. Pro podnikatele je motivace práce sama o sobě. Vždy je třeba být ve střehu a soustředit se. Musíte zůstat věrní svým rozhodnutím a denním plánům.
Je to těžké. Ale není to nemožné.
Samozřejmě se mi občas stane, že ráno kouknu do diáře na věci, které mám na ten určitý den naplánovaný a protočím oči – vůbec nemám náladu zrovna tohle dneska dělat. Ale je to v diáři! Co je v diáři je svaté! Je třeba si připomenout důvod, proč jsem začala podnikat a proč jsem to do teď nevzdala, a pak už to jde samo. Jistě, že hodně pomáhá fakt, že prostě miluji to, co dělám. To je také velmi důležité. Pokud nemilujete to, co děláte, najít motivaci k práci je dvakrát tak těžší.

background balance business commerce

Velmi ráda bych se s Vámi podělila o pár tipů, jak zůstat motivovaní při Vašem podnikání. Doufám, že budou tyto tipy užitečné. Pokud je něco, co Vám pomáhá s motivací a nenajdete to v mém seznamu, určitě se pochlubte v komentářích.

Pamatujte si své proč

Tohle je tak strašně důležité! Vždy si vzpomeňte, proč jste chtěli začít podnikat. Jaké jsou Vaše důvody a dlouhodobé cíle. Čeho chcete dosáhnout? A dosáhnete toho, pokud postrádáte motivaci?
Samozřejmě, že ne.
Napište si své proč a dívejte se na něj každý den. Dejte si to na svou nástěnku nad počítačem, nebo si to napište na samolepicí štítek a nalepte si to na kávovar – prostě kamkoli, kde to budete mít neustále na očích.
Já si to psát nemusím, moje proč nám běhá po bytě a jmenuje se Sofinka. Moje dcera a to, že jí chci dát tu nejlepší budoucnost, jakou může mít, je moje silné proč.

book on a white wooden table

Čtěte o jiných úspěšných lidech

Nejrůznější motivační články nebo celé knihy od lidí, kteří to v podnikání dotáhli opravdu daleko, jsou skvělým způsobem, jak najít vlastní motivaci. Začněte na sociálních sítích sledovat několik úspěšných podnikatelů – určitě tak naleznete spoustu užitečných informací a inspirace.

Obklopujte se úspěšnými lidmi

Jste průměrem pěti lidí kolem sebe, se kterými přicházíte nejčastěji do kontaktu. Autorem této myšlenky je nejlepší americký lektor posledních desetiletí Jim Rohn. Není jedno, kdo je kolem Vás, s kým se setkáváte, komu pomáháte a kdo pomáhá Vám. Na cestě za lepším životem a výsledky je žádoucí pomáhat lidem kolem Vás. Pokud se obklopíte úspěšnými lidmi, jejich odhodlání a pracovní morálka se nakonec přenese i na Vás.

photo of people having meeting

Dopřejte si přestávky

Další velmi důležitá věc. Nejen pro Vaše podnikání, ale také pro vaše psychické zdraví. Nejsme přeci roboti. Jsme lidé. Musíme sice pracovat, ale také musíme odpočívat. Nechme tedy své tělo i mysl občas odpočinout.
Berte to takhle: pokud se cítíte už příliš ve stresu a frustrovaně, je na čase si dát krátkou pauzu. Stejně se nebudete moci plně soustředit na další úkol, pokud si trochu nepročistíte hlavu.

Pracujte tak, jako by na tom závisel Váš život

Protože to tak skutečně je. Nebo by to tak tedy mělo být. Je hrozně jednoduché se trochu flákat, když víte, že máte někde stranou pěkné úspory. Ale co kdybyste předstírali, že tomu tak není a na Vašem podnikání a úspěchu skutečně závisí Váš život.
Zapomeňte na jakékoli Vaše úspory a začněte pracovat, abyste si zachránili život.

person using macbook pro on white table

Nejde jen o Vás

Co od Vás chtějí klienti? Co od Vás očekávají? Co od Vás chce okolní svět?
Podnikáte, protože máte určitý dar, schopnost nebo talent, který nikdo jiný nemá. Tak ho začněte sdílet s lidmi – sdílejte ho s celým světem. Začněte pomáhat jiným! Protože jsou lidé, kteří na Vás závisí. Pamatujte na to. Podnikáte, abyste vytvářeli nějakou službu pro jiné lidi, ne abyste jen zvyšovali částku na svém kontě.
Já tohle na svém podnikání miluji nejvíce – že mohu pomáhat jiným. Že mohu i jiným lidem pomáhat k tomu, aby si plnili své sny.

Naučte se říkat NE

Je těžké zůstat motivovaným, když neustále říkáte ANO všem lidem, kteří Vám zavolají a něco od Vás potřebují. Není Vaší práci pomoci všem kolem Vás. Když se naučíte říkat NE, ostatní lidé se naučit respektovat Vás i Váš čas.
Říkat NE může být těžší, než se zdá. Všichni rádi děláme jiným lidem radost. Chceme, aby lidé, které máme rádi a obdivujeme je, byli šťastní, měli nás rádi a nějakým způsobem nás docenili. Proto si velmi často nakládáme až příliš na svá bedra. „Protože jsem moc hodný…“ nebo „Nemohla jsem říct ne“.
To jste teda to ne říct mohli!
Pokud to není otázka života a smrti, nemusíte splnit každou jednu jedinou věc, o kterou Vás někdo požádá. Ano, samozřejmě, že pokud máte čas, energii, peníze a vůli, tak klidně pomozte kamarádovi nebo někomu z rodiny – vyzvedněte věci z čistírny, odvezte děti na kroužek, posekejte trávu, cokoli. Ale jestli jde o něco, co prostě nemůžete nacpat do svého diáře, aniž byste nenarušili už naplánovaný rozvrh, prostě řekněte to jedno magické slůvko – NE.

Používejte diář

Může se zdát, že tohle je poměrně jasná záležitost, ale i tak znám spoustu lidí, kteří diář nepoužívají. Je třeba si čas zorganizovat! Dám ruku do ohně za to, že jsem tam, kde jsem, jen díky tomu, že používám diář, a hlavně jsem se ho naučila používat tak, aby sloužil v můj prospěch. Pokud by Vás o tomto tématu zajímalo více, určitě koukněte na můj starší článek o tom, jak správně plánovat.

woman writing on a notebook beside teacup and tablet computer

Potřebujete zůstat motivovaný, abyste uspěli ve svém podnikání.

Všichni to víme, ale je tak hrozně lehké spadnout ke dnu a nemoct se znovu zvednout. Pokud začnete být frustrovaní a máte pocit, že toho už je na Vás až moc, dejte si pauzu. Třeba jen na hodinu.
Najděte někoho, kdo je úspěšný, a promluvte si s ním. Nezůstávejte sami se svými povinnostmi.
Někde tam venku ve světě je někdo, kdo dělá to samé jako Vy a je v tom úspěšný. Pamatujte si tuhle myšlenku a běžte být jako oni! Buďte úspěšní! Pokud potřebujete ještě trochu pomoci, koukněte na můj článek o 15 návycích opravdu úspěšných lidí. Učte se od těch, kteří jsou v podnikání dál než Vy.

blur bottle bright building

I Vy můžete dosáhnout všech svých cílů a snů!
Nezapomeňte mi dát v komentářích vědět, jak si motivaci udržujete Vy?

 

 

 

Make Them Envy!
xxx

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: