Jak si správně stanovit cíle

Stanovování cílů může být obtížné, respektive SPRÁVNÉ stanovování cílů může být obtížné. Věděli jste, že pouze 9,2 % lidí, kteří si na Nový rok stanoví předsevzetí, nakonec tohle předsevzetí skutečně i dodrží. To znamená přes 90 % nesplněných cílů.
To je hodně špatná statistika!
I když vezmeme v potaz další faktory (velké životní změny, změníte názor na to určité předsevzetí, rozhodnete se vydat jiným směrem), jedná se o velkou většinu cílů, která se setkala s neúspěchem.

Jsou snad lidé odsouzeni k tomu, aby nikdy nedosahovali svých cílů? Proč se vůbec snažit? Jsou všechny naše sny navěky nedosažitelné?
No, chce to hlavně klid! Pojďme se na to podívat…

 

Není to ve Vás… Jsou to jen špatně stanovené cíle

Pravda je taková: Většina cílů stojí za prd!

Vezmeme si třeba cíl „zhubnout“. To je HROZNĚ ŠPATNĚ stanovený cíl! Je prakticky vytvořen pro to, aby zůstal nenaplněn.
Hlavní problém je v tom, že je příliš nepřesný. Je to obrovský cíl a může Vás velmi snadno zastrašit, takže jen stěží najdete motivaci k odvedení potřebné práce, která by Vás dovedla k úspěchu. Je to jako byste zírali do tváře obrovi a v ruce neměli žádnou zbraň na jeho přemožení.

Ale toho obra můžete úplně s přehledem dostat na lopatky – slibuji! Ale musíte ho nejprve snížit na svou úroveň. A tady na řadu přichází chytré stanovování cílů, při kterém je třeba splnit hned několik bodů. Vaše cíle musí být specifické, měřitelné, akční, realistické a dobře načasované.

Specifické cíle

Své cíle musíte analyzovat. Co přesně vlastně chcete? Chcete zhubnout, nebo chcete shodit 10 kilo? Chcete podniknout nějakou cestu, nebo chcete navštívit Machu Picchu v Peru?

Specifikujte své cíle, co nejvíce to jde. Jak chcete svého cíle dosáhnout, když nevíte, co přesně je Vaším cílem? Mluvíme tady o VAŠEM životě. Musíte ho znát skrz na skrz. Musíte vědět, co od života chcete.

white and pink flowers beside a canister

Měřitelné cíle

Jak poznáte, že jste dosáhli svého cíle?
Tenhle bod se může zdát jasný, ale ne vždy tomu tak je. Pokud je Vaším cílem naučit se mluvit francouzsky, jak plynně byste chtěli tento jazyk ovládat? Chcete být schopní přečíst celý román ve francouzštině? Chcete zvládnout konverzaci s rodilým mluvčím? Tímto bodem si i zkontrolujete, zda je Váš sen dostatečně specifický. Je specifický dost na to, abyste jasně poznali bod, ve kterém jste svého cíle dosáhli?
Tip: Vytvořte si systém, kterým budete sledovat svůj pokrok ke splnění cíle. Může to být velmi promyšlený nebo naopak úplně jednoduchý systém – možná malý plánovač ve Vašem diáři, ve kterém si můžete odškrtávat milníky. To, že jasně uvidíte, jak se blížíte k cílové pásce, Vám pomůže udržet motivaci na 100 procentech!

pexels-photo-843266.jpeg

Akční cíle

Váš cíl musí mít jasně stanovené kroky, díky kterým budete pracovat na jeho naplnění. Cíl, který spoléhá na náhodu, štěstí nebo práci někoho jiného, není cílem, ale nadějí. A Vy tu nejste kvůli prázdným slibům, ale abyste odvedli kus práce, ne? Takže si napište seznam kroků, které je třeba udělat, abyste se Vašemu cíli začali přibližovat.
Může to být „cvičit čtyřikrát týdně“, nebo „dát stranou z každé výplaty 500 Kč“. Ať už máte jakýkoli cíl, je třeba si spolu s ním stanovit i plán, jak ho dosáhnout, a každý den na tom pracovat.

41

Realistické cíle

Nikdo to neslyší rád, ale je to tak: Vaše cíle musí být něco, čeho můžete skutečně dosáhnout. Buďte k sobě upřímní – analyzujte svoje schopnosti a zdroje. Ale nepodceňujte se!
Neříkám, že se musíte úplně vzdát svého snu být astronautem, ale možná není nejlepší nápad stanovit si cíl, že za několik měsíců vystoupíte z raketoplánu na povrch Měsíce.
Pokud máte velké cíle a velké sny (což byste měli!), buďte realističtí v tom směru, kolik budete na splnění těchto cílů potřebovat času a úsilí. Pokud se budete snažit dosáhnout na velké cíle příliš brzy, aniž byste byli schopni udržet velké pracovní nasazení, akorát Vás to odradí a bude Vás to držet zpátky.

16

 

Dobře načasované cíle

Tenhle bod má dvě části.

Z prvé si musíte stanovit datum, do kterého chcete cíle dosáhnout. To Vás dokope k tomu opravdu se snažit a pracovat na dosažení svého cíle. Je velký rozdíl mezi „Podívat se někdy v budoucnu do New Yorku“ a „Strávit příští Vánoce v New Yorku“. Druhá formulace Vás donutí, abyste začali šetřit a hledat levné letenky HNED TEĎ. A to je ten nejlepší způsob, jak přistupovat ke všem svým cílům. Není času nazbyt! Máte před sebou spoustu práce! Dobrý cíl není jen něco, čeho chcete jednou dosáhnout a pak na to zapomenout – jde o zlepšení kvality Vašeho života. Až svého cíle dosáhnete, stále máte prostor, kam se posouvat dále. Pokud se budeme bavit o tom, že Váš cíl je zhubnout, předpokládám, že to není proto, abyste, až dosáhnete své vysněné váhy, do sebe nafutrovali kilo zmrzliny a přibrali všechno zase zpátky, že jo? (Tedy pokud ano, tak budiž. Užívejte si života. Dosáhli jste svého cíle, a ještě si můžete užít spoustu zmrzliny.)

A za druhé musíte odhadnout, jak dlouho Vám bude trvat cíle dosáhnout a kolik času tomu musíte věnovat každý den. Propočítejte si to. Můžete týdně najít 10 hodin, abyste se učili druhý jazyk? Nebo možná jen 5 hodin týdně? Můžete si najít brigádu, abyste mohli našetřit na Vaši vysněnou dovolenou? Najdete na ni čas? Pokud ne, co musíte obětovat, abyste ten čas našli?

Věnujte tomuto plánování trochu času a úsilí. Buďte realističtí v tom, co máte a co můžete pro svůj cíl udělat. Přijděte na to, co všechno budete potřebovat, a naplánujte si, jak to zařadíte do svého života.

notebook

 

Správně stanovené cíle

Poslední a nejdůležitější krok – vraťte se ke svému původnímu cíli a přeformulujte ho tak, aby měl všechny potřebné parametry.

Takže z „Dokončit můj první román“ se stane „Dokončit první návrh mého románu do (datum za šest měsíců). K tomu potřebuji napsat každý den 1.750 slov (nebo 12.500 slov každý týden). Abych to stihla, můžu každý den vstávat o hodinu dřív a po večeři také psát další hodinu.“

Ano, Váš cíl má teď více slov. Ale pokud si ho takto specifikujete a naplánujete, úplně v klidu toho můžete dosáhnout. Je to realistické, má to akční plán, víte přesně, co máte dělat, kdy to máte dělat, a kdy s tím budete hotový.

Dejte mi do komentářů vědět, jaký je Váš největší cíl, a zkuste ho formulovat tak, aby měl všechny tyto důležité parametry.

Hlavně nezapomínejte svým cílům VĚŘIT!

 

 

 

 

Make Them Envy!
xxx

2 komentáře: „Jak si správně stanovit cíle

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: