15 návyků opravdu úspěšných lidí

Vsadím se, že i Vy ve svém každodenním životě narážíte na takové ty „příběhy jako z pohádky“ o opravdu úspěšných lidech a jejich splněných snech. Možná si vždy pomyslíte „páni, ti mají vážně štěstí!“, nebo „kdybych se jen víc … (snažil/učil/soustředil na svou práci/atp.), mohl jsem být na jejich místě!“. S takovýmto myšlením na to ale jdete úplně špatně.

Možná si pomyslíte „zajímalo by mě, co dělali, aby dosáhli svého úspěchu“. A to je teprve ta správná cesta, kterou se musíte vydat.

Pokud se opravdu chcete vyrovnat úspěšným lidem, neptejte se, co UDĚLALI pro svůj úspěch. Nikdy to není jednorázová činnost, jedna jediná událost – stalo se, je to uděláno, je to hotovo a BUM, jsem úspěšná. Takhle to opravdu nefunguje. Vy se sami sebe potřebujete zeptat:

Co dělají úspěšní lidé každý den?

Zjistěte odpověď na tuto otázku a začněte to dělat taky. Neexistuje žádné pravidlo, které říká, že musíte být naprosto originální ve všech aspektech svého života. Ano, samozřejmě, originalita má v našich životech své místo a v určitých ohledech je velmi důležitá, ALE úplně bez výčitek můžete nastudovat rutiny, návyky i myšlení, které používají jiní lidé, převzít je a poupravit tak, aby fungovaly i u Vás.

Mě osobně velmi fascinuje téma návyků a hodně se o něj zajímám. Vím, že pokud si nastavíte ty správné návyky, neexistuje nic, co byste nedokázali. Proto bych se s Vám chtěla podělit o 15 návyků úspěšných lidí. A pojďme rovnou na to:

1. Pracujte s jasným cílem v mysli

Úspěšní lidé mají své cíle, samozřejmě. Ale tady jde o víc než jen o prosté stanovení cílů. KAŽDOU JEDNU JEDINOU VĚC, kterou úspěšní lidé dělají, dělají pro to, aby dosáhli svých cílů. Jejich život má svůj jasný záměr. Úspěšní lidé neztrácejí čas. Neplýtvají drahocenným časem přemýšlením nad tím, co budou dělat a zda to má nějaký smysl. Pravděpodobně se každý den vzbudí a už mají v hlavě jasný denní cíl a jdou ho dosáhnout. Samozřejmě mají i svůj životní cíl, cíl na rok dopředu, na měsíc, týden atd. A vždy když se setkají s nějakou příležitostí, ptají se sami sebe „pomůže mi tohle v dosažení mého cíle?“.
Pokud máte jasný záměr, většina vašeho času, vaší energie, vašich peněz a dalších zdrojů bude směřovat k jeho dosažení.

pexels-photo-843266.jpeg

2. Vstávejte brzy ráno

Tohle se může zdát jako oříšek. Kdo by miloval brzké vstávání? Ale velmi úspěšní lidé jsou ranní ptáčata. A hned z rána se vrhají na ty nejdůležitější úkoly. Zkuste si i Vy třeba týden nařizovat budík a vstávat opravdu brzy. Nedělejte drastické změny ze dne na den – vždy je lepší věci měnit pomalu a postupně. Stanovte si ze začátku malé, dosažitelné cíle. Buďte konzistentní a vytvořte si rutinu. Mít ranní rituál nebo rutinu je skvělý způsob, jak začít den. Takový rituál může obsahovat věci, které přinášejí do vašeho života radost a štěstí, ale také vám mohou pomoci připravit vaše tělo a mysl na začínající den. Můžete třeba chvilku cvičit jógu, meditovat, číst motivační knihu, zatímco budete pít váš oblíbený ranní nápoj. A samozřejmě snídaně je základ dne.
Prostě dělejte cokoli, co vám pomůže se správně nastartovat, zdolat další den a být opravdu produktivní.

warm coffee drink

3. Zbavte se toxických vztahů

Máte také takového „kamaráda“, který prostě nikdy nezvedne ten zatracený telefon, když mu voláte a potřebuje s ním mluvit? Nebo „nemá čas, sorry“, když se s ním chcete sejít?
Úspěšní lidé s takovým chováním nemají trpělivost. Nedrží si ve svém životě tyhle toxické lidi.
Neříkám, abyste proškrtali list přátel, vymazali si čísla z telefonu a zůstali úplně bez přátel. Jen říkám, že pokud máte ve svém blízkém okolí někoho, kdo o vás nejeví vůbec žádný zájem, nechte ho jít jeho vlastní cestou. Falešní přátelé vám nepomohou dosáhnout vašich cílů.
To platí i pro partnerské vztahy. Pokud s někým chodíte jenom proto, abyste nebyli sami nebo se nenudili, nemá to vůbec žádný význam. Raději soustřeďte veškerý svůj čas a energii do sebe, svých cílů a svého štěstí.

photo of people having meeting

 

4. Veďte si deník

„Milý deníčku, dnes jsem se hrozně pohádala se svou nejlepší kamarádkou…“
NE, tak tohle opravdu nemyslím. Úspěšní lidé si vedou svůj deník, ale ne proto, aby tam ventilovali všechny své trable, stěžovali si na to, jak je svět nespravedlivý, nebo si tam vypisovali svá zlomená srdce. Zapisují si své cíle, strategie, návyky. Jaký je smysl života? Kde se vidím za 5 let? 10 let?
Není lepší způsob, jak si stanovit své cíle, než vzít pero a napsat je na papír. A pak udělat plán, jak jich dosáhnout.
Chytří lidé si všechny své geniální nápady zapisují, aby je nenechali pohřbené někde v hloubi mysli. Zkuste to taky.

book page near black laptop

 

5. Naučte se říkat ne

Tohle může být těžší, než se zdá. Všichni rádi děláme jiným lidem radost. Chceme, aby lidé, které máme rádi a obdivujeme je, byli šťastní, měli nás rádi a nějakým způsobem nás docenili. Proto si velmi často nakládáme až příliš na svá bedra. „Protože jsem moc hodný…“ nebo „Nemohla jsem říct ne“.
To jste teda to ne říct mohli!
Pokud to není otázka života a smrti, nemusíte splnit každou jednu jedinou věc, o kterou Vás někdo požádá. Ano, samozřejmě, že pokud máte čas, energii, peníze a vůli, tak klidně pomozte kamarádovi nebo někomu z rodiny – vyzvedněte věci z čistírny, odvezte děti na kroužek, posekejte trávu, cokoli. Ale jestli jde o něco, co prostě nemůžete nacpat do svého diáře, aniž byste nenarušili už naplánovaný rozvrh, prostě řekněte to jedno magické slůvko – NE.

notebook

6. Snězte žábu

Zní to šíleně, že? Asi si teď myslíte, že jsem se úplně zbláznila.
Ale Mark Twain kdysi řekl: „Pokud máš za úkol sníst žábu, je nejlepší, když to uděláš jako první věc hned ráno. A pokud máš za úkol sníst dvě žáby, je nejlepší, když sníš tu největší jako první.“
Co to znamená?
Znamená to, že byste měli ten nejtěžší a nejotravnější úkol udělat ze všech úkolů jako první, abyste ho měli co nejdříve z krku. Zaplatit účty, odpovědět na emaily, jít si zaběhat, vyžehlit hromadu oblečení, udělat něco, co vám nahání strach – prostě to udělejte!
Úspěšní lidé udělají ty nejhorší úkoly ze všech nejdříve a pak se po celý zbytek dne mohou soustředit na něco příjemnějšího, aniž by nad nimi ta žába visela celý den (týden, měsíc, rok!).
Tak běžte sníst tu žábu!

woman s hand using a pen noting on notepad

 

7. Každé ráno si ustelte postel

Ne, nemluvím o tom, že byste tím měli strávit 15 minut každý den a že by to mělo být naprosto perfektní, jako kdyby v té posteli nikdo nikdy nespal. Ale jen prostě urovnejte peřinu, natřeste polštáře, možná přes postel přehoďte nějaký přehoz. A udělejte to jako první věc hned ráno.
Proč?
Dá vám to pocit pořádku a malého úspěchu – odškrtli jste si první splněný úkol – to je skvělý způsob, jak vykročit do úspěšného dne.
Nedávno jsem viděla video s úžasným motivačním proslovem od admirála Amerického námořnictva. Jeho proslov začínal slovy, že pokud chcete změnit svět, začněte tím, že si ustelete postel. Pokud si každý den ustelete postel, máte za sebou jeden úspěšný úkol. Budete ze sebe mít radost, budete na sebe pyšní, a to vám dodá odvahu a vůli vrhnout se hned na další úkol. A další. A další. Na konci dne zjistíte, že ten jeden malý, úplně jednoduchý splněný úkol se proměnil ve spoustu jiných splněných úkolů.
To, že si každé ráno ustelete postel, Vám také dokáže, že i na těch nejmenších věcech v životě záleží. Pokud neuděláte dobře ty malé věci, jak si potom poradíte s těmi velkými?
A kdybyste náhodou měli špatný den (protože i to se stává), vrátíte se domů ke krásně ustlané posteli. K posteli, kterou jste ustlali Vy sami. A to Vám dá naději, že zítřek bude lepší.

you got this lighted signage

 

8. Pravidelně cvičte

Je velmi obtížné zařadit cvičení do už tak plného rozvrhu. Úspěšní lidé jsou samozřejmě zaneprázdnění. Pravděpodobně jsou na konci každého dne unavení.
Je tak jednoduché NEcvičit.
Ale cvičení je velmi důležité! Opravdu úspěšní lidé mají cvičení jako svou prioritu, protože ví, že když se dobře staráte o své tělo, staráte se i o svou mysl.
Navíc, všechny ty endorfiny, které se při cvičení vyplavují, Vám přivodí skvělou náladu, dodají Vám energii, dají Vám skvěle vypadající tělo, což samozřejmě pomůže i Vašemu sebevědomí. Prostě samá pozitiva. A pokud cvičíte hned ráno, zabijete hned několik much jednou ranou: snědli jste žábu (gratuluji!), po cvičení jste si dali sprchu, takže jste plně probraní a stoprocentně připravení na den, který je před vámi, a navíc jste ve skvělé náladě!

back view photo of a woman sitting near body of water doing yoga

 

9. Občas se odpojte od sítě

Všichni jsme svým způsobem závislí na technologiích. Technologie mají spoustu výhod, ale to, že se od nich na chvíli odpojíte, má také něco do sebe. I ti nejúspěšnější lidé si každý den dopřávají chvilku offline, i kdyby jen pár minut. Dovolí jim to užít si trochu přírody, spojit se se světem okolo nich, možná dokonce přijdou na nějakou originální myšlenku.
Kdy jste si naposledy jen tak sedli a zkusili VYMYSLET odpověď na nějakou palčivou otázku místo toho, abyste si to hned „vygooglili“? Asi už to bude nějaký pátek, že?
Najděte si každý den alespoň chvilku, abyste se odpojili od online světa a soustředili se raději na ten offline svět. Věnujte kvalitní čas své rodině.

back view beach clouds dawn

 

10. Nebojte se požádat o pomoc

Spousta lidí nerada žádá o pomoc. Kdo by si rád připouštěl, že na něco nestačí?
Hlavně v dnešní době emancipace a feminismu. Každá žena si o sobě ráda myslí, že je Wonder Woman, na všechno stačí sama a rozhodně nepotřebuje pomoc od nikoho jiného, nedej bože snad nějakého chlapa.
Úspěšní lidé umějí požádat o pomoc. Ať už je to pomoc s nápady, provedením, možná dokonce finanční pomoc. Žádají o pomoc, když mají pocit, že toho je na ně příliš (to se stává i úspěšným lidem!). Vědí totiž, že lidé jsou silní a úžasní, ale mohou být ještě mnohem lepší, když pracují spolu. Tak můžeme dosáhnout větších cílů. Práce v týmu je nejhodnotnější zkušenost, kterou můžeme získat.

photo of people near wooden table

 

11. Zapomeňte na nepořádek

Úspěšní lidé jsou velmi často minimalisti. Protože tak, jako se soustředí na několik jasných a konkrétních cílů, tak se soustředí jen na určitý počet věcí. Zbavte se starého harampádí, na které se Vám doma jen práší. Časopis, který už máte dávno přečtený – pryč s ním. Oblečení, které už jste víc jak rok neměli na sobě – pošlete ho o dům dál.
Nejen, že si budete víc vážit věcí, které vám zbudou, ale nebudete se zdržovat zdlouhavým uklízením, nebo hledáním určité věci v haldě zbytečností. Úspěšní lidé nezírají dlouhé minuty do velkého šatníku plného oblečení, které už jim dávno nesedí nebo před 10 lety vyšlo z módy. Mají své oblíbené kousky připravené hned na kraji, popadnou je, obléknou se a vyrazí odškrtávat úkoly ze svého to-do listu.
Život bez nepořádku je efektivní život!

adult business computer connection

 

12. Udělejte si čas sami pro sebe

Je třeba občas dobít baterky. Úspěšní lidé ví, že udělat si čas jen pro sebe není sobecké.
Není sobecké, když věnujete čas, peníze a energii dělání něčeho, co pro sebe chcete a POTŘEBUJETE udělat. Ať už jste kdokoli, ať už děláte cokoli, potřebujete relaxovat.
Udělejte si třeba domácí wellness, dejte si masku na obličej, napusťte si horkou vanu, zapalte si vonnou svíčku a něco si přečtěte, koukněte na seriál na Netflixu, nalakujte si nehty, jděte se projít – možností je neskutečné množství, stačí jen najít to, co Vám nejvíce vyhovuje.

self care isn t selfish signage

 

13. Přijměte neúspěch a vytrvejte

Myslíte, že úspěšným lidem se vždy všechno povedlo na první pokus?
To tedy určitě ne.
I vysoce úspěšní lidé dělají chyby. Každý den. A dělají jich hodně. Ne nadarmo se říká, že rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem je VYTRVALOST. Nehledě na všechny nezdary, úspěšní lidé jdou dál. A dál, a dál, a dál. Dokud neuspějí.
Je ale také velmi důležité poučit se ze svých nezdarů. Pokud něco nefunguje, je třeba se přizpůsobit, něco změnit a přistoupit k problému jiným způsobem.
Neúspěch je pouze dočasný. Využijte ho, abyste se poučili a zlepšili se.

white-paper-with-note-669986

 

14. Buďte organizovaní

Úspěšní lidé mají spoustu povinností, samozřejmě. Nemohou si dovolit být líní, vynechávat schůzky a ztratit představu o svých cílech. Úspěšní lidé dělají všechno pro to, aby zůstali organizovaní. Udržují si diář, většinou na delší dobu do budoucnosti, dělají si to-do listy, zapisují si všechny své cíle a plány, aby si o nich udržovali perfektní přehled. Existuje mnoho způsobů, jak plánovat, a tuny odlišných plánovačů a plánovacích nástrojů. Základem je vybrat si takový, který vám bude nejvíce vyhovovat. Nezáleží vůbec na tom, jaký zvolíte, ale pokud už najdete takový, který vám opravdu sedí, držte se ho. Pokud preferujete digitální technologie, zvolte digitální plánovač; pokud máte raději papír a tužku, pořiďte si diář. V dnešní době jsou vaše možnosti opravdu neomezené.

work-workplace-office-computer-162583.jpeg

 

15. Naučte se svou rutinu

Vysoce úspěšní lidé mají téměř vždy přísnou rutinu. Co jste se mohli dozvědět z předešlých bodů, je to pravděpodobně: vstát brzy ráno, ustlat si postel, cvičit, plánovat, udělat si deníkový zápis, a další důležité věci. Možná mají specifický rozvrh rozepsaný na hodiny, možná dokonce na půlhodiny. Ať už ale dělají cokoli – drží se toho!
Jeden špatný den je nedokáže rozhodit. Mají rutinu, která jim pomáhá udržovat jejich dobré návyky, zdraví, pořádek, organizaci a nastavování cílů. Každý den přesně vědí, co mají dělat. Neplýtvají časem. Prostě začnou pracovat a odškrtávají úkoly.
Dělejte to taky tak!

three-white-ceramic-pots-with-green-leaf-plants-near-open-796602

A co teď s tím?

Co udělat s těmito informacemi? Teď víte, co dělají vysoce úspěšní lidé každý jeden den.
To znamená, že víte, jak být úspěšní!
ZAČNĚTE TO DĚLAT TAKY!

Není třeba snažit se osvojit si všech 15 návyků. Raději se soustřeďte na SVÉ CÍLE a začněte jen s několika návyky. Ostatní se přidají postupně.

Pokud by Vás téma návyků zajímalo trochu podrobněji, určitě bych Vám doporučila knihu Síla zvyku od Charlese Duhigga. Mně změnila pohled na spoustu věcí a hodně jsem se toho naučila.

A nezapomeňte, ať už během svého dne děláte cokoli, vždy mějte v mysli Vaše cíle!
Přeji Vám úspěšnou budoucnost.

 

 

 

Make Them Envy
xxx

2 komentáře: „15 návyků opravdu úspěšných lidí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: