Jak být maximálně produktivní při práci z domova

Práce z domova je velkým snem mnoha lidí – ať už je to práce podnikatele, freelancera nebo třeba blogera. Taková práce z domova má totiž mnoho výhod – můžete si stanovit vlastní pracovní dobu, pracujete v místě, které dobře znáte a cítíte se v něm dobře, a pokud chcete, můžete strávit celý den v pyžamu.

Práce z domova je úžasná, ale rozhodně nemusí být pro každého. Neustále musíte sami sebe motivovat k práci, nikdo vám nedýchá zezadu na krk, když nepracujete tak produktivně, jak byste měli. Konec konců, vaším šéfem jste vy sami.
Pokud ztrácíte čas projížděním sociálních sítích a neděláte práci, kterou byste měli, vaše podnikání nikdy nemůže být úspěšné. To znamená méně peněz, pokud se vám nepodaří dokončit projekt, najít dostatečné množství klientů, nebo napsat dost článků na blog atd.
Při práci z domova je samozřejmě velmi těžké odolat všem rozptýlením a prokrastinaci. Pokud máte velkou haldu špinavého prádla, které musíte dát vyprat, nebo jste jako já maminka na mateřské dovolené a vaše dítko vám neustále visí na noze, velmi snadno začnete dělat COKOLI jiného než pracovní úkoly.

Pokud chcete být při práci z domova úspěšní, je klíčové najít způsoby, jak být více produktivní, odolat všem rozptýlením a naučit sami sebe správně motivovat.
Proto bych se s vámi chtěla podělit o pár tipů na to, jak v pohodlí domova pracovat opravdu produktivně, a tak dosáhnout všech vašich podnikatelských cílů.

Udělejte si pracovní rozvrh

Je velmi důležité, aby každý váš pracovní den měl jasnou strukturu, jinak budete dělat všechno a vlastně nic. Je nezbytné mít vymezenou pracovní dobu a jasně stanovené úkoly. Během této doby se musíte soustředit pouze na práci, takže si nedomlouvejte žádné schůzky s přáteli ani neplánujte žádné domácí práce. Svou pracovní dobu musíte respektovat.

person hands woman pen

Ujasněte si, kdy jste během dne nejvíce produktivní

Vědět, kdy jste během dne nejvíce produktivní, je velmi důležité pro to, abyste si co nejlépe stanovili vaši pracovní dobu. Pokud chcete dokončit velmi důležité pracovní úkoly, které potřebují vaši veškerou pozornost, měli byste je dělat právě v době, kdy jste nejproduktivnější.
Můžete klidně trochu experimentovat, abyste tuto dobu dne určili. Je to velmi individuální. Vím, že pro mnoho lidí je to hned po probuzení, kdy mají nejvíce energie. Pro mě jako pro mámu je to pozdě večer, když moje dcerka už spí a já tak mohu delší dobu nerušeně pracovat.

apple devices books business coffee

Vytvořte si ranní rituál

Mít ranní rituál nebo rutinu je skvělý způsob, jak začít den. Takový rituál může obsahovat věci, které přinášejí do vašeho života radost a štěstí, ale také vám mohou pomoci připravit vaše tělo a mysl na začínající den. Můžete třeba chvilku cvičit jógu, meditovat, číst motivační knihu, zatímco budete pít váš oblíbení ranní nápoj. A samozřejmě snídaně je základ dne.
Prostě dělejte cokoli, co vám pomůže se správně nastartovat, zdolat další den a být opravdu produktivní.

person holding white ceramic mug with lemon near book and sliced bread on white comforter

Používejte diář

Používání diáře je skvělý způsob, jak si stanovit priority, zaznamenat všechny úkoly, které musíte během dne udělat, a zároveň si naplánovat dobu, kdy tyto úkoly budete plnit.
Zapište si do diáře všechny své projekty, úkoly, uzávěrky – prostě všechno důležité.
Pokud vás zajímá víc tipů na tohle téma, koukněte na můj starší článek o tom, jak správně plánovat.

work-workplace-office-computer-162583.jpeg

Rozdělte si den do časových bloků

Díky časovým blokům budete více produktivní, protože vám dají kratší časový úsek, po který se musíte soustředit.
Vezměte si jeden úkol a stanovte si dobu, za kterou ho musíte dokončit, například 30 nebo 45 minut. Jakmile úkol dokončíte, dejte si jako odměnu za odvedenou práci krátkou pauzu. Pak se vrhněte zase na další úkol.

notebook

Dělejte stejné nebo podobné úkoly po sobě

Další způsob, jak být více produktivní, je, dělat stejné nebo podobné úkoly hned po sobě.
Všimli jste si někdy, že když nějakou činnost vykonáváte opakovaně delší dobu, děláte to čím dál rychleji a efektivněji? Čím vícekrát daný úkol zopakujete, tím budete rychlejší.
Například pokud jste bloger, vyhraďte si jeden den na psaní článků a další den na vytváření grafiky pro Pinterest nebo Facebook.

magic keyboard

Nezapomínejte na přestávky

Je důležité udělat si přestávku na oběd, nebo na kafe – i když tyto přestávky nejsou placené.
Dát si pauze je skvělé jak pro fyzické, tak pro duševní zdraví. Máte čas na chvíli zapomenout na práci a trochu rozhýbat tělo.
Dopřejte si tedy zdravý oběd a občas i krátkou procházku během dne – pomůže vám to být produktivní ve vaší práci.

book page near black laptop

Zapomeňte na pyžamo

Ačkoli pracujete z domova a může se zdát, že vlastně nezáleží na tom, co máte na sobě, pokud budete celý den v pyžamu, můžete se cítit méně produktivní a línější. Místo pyžama raději oblékněte oblečení, které byste si normálně oblékli, kdybyste vyráželi do práce – to vás zaručeně dostane do pracovní nálady.

smiling woman using laptop

Vytvořte si pracovní prostor, který budete milovat

Tohle je velmi klíčové pro to, abyste se dokázali soustředit na práci, pracovali dobře a hlavně, aby vás práce bavila.
Pořiďte si pohodlnou pracovní židli, ne takovou, ze které vás bude bolet celé tělo – v takové určitě nebudete chtít trávit většinu svého dne.
Je také důležité mít dostatek prostoru, abyste se necítili stísněně. Je tedy třeba mít dostatečně velký stůl a nemít na něm velké množství věcí. Pořiďte si nějaké pěkné a šikovné úložné prostory na všechny věci, které k práci potřebujete, a na všechny kancelářské potřeby. Buďte organizovaní, udržujte pořádek a pravidelně si svůj pracovní prostor uklízejte.
Nad svůj stůl si můžete vytvořit nějakou motivační nástěnku – dejte si tam třeba své sny a cíle, kterých chcete dosáhnout – stačí vzhlédnout od práce a hned víte, proč to vlastně všechno děláte; to je ta nejlepší motivace.
Při vytváření svého pracovního prostoru nezapomínejte ani na dostatečně množství světla.

laptop computer beside mug on desk

Vypněte televizi

Myslím, že tohle je skoro zbytečné zmiňovat, ale pro jistotu…
Můžete si myslet, že vás televize vlastně ani neruší, že ji máte jen tak zapnutou a ani se na ni nepodíváte. Ale pokud chcete být co nejvíce produktivní, je třeba se zbavit veškerých rozptýlení. Tedy i televize. Určitě zjistíte, že toho uděláte mnohem víc, když je vypnutá.

laptop computer on brown wooden desk

Dejte mobil stranou

Občas trávíme celé hodiny na sociálních sítích, aniž bychom si to vlastně uvědomili. Je to samozřejmě velká ztráta času – času, který bychom mohli využít k práci.
Samozřejmě je mi jasné, že někdy je i k práci ten mobil třeba, ale pokud je to jen trochu možné, dejte ho stranou. Nebo si po každém odškrtnutém úkolu z vašeho to-do listu dopřejte za odměnu 10-15 minut na sociálních sítích. Tento čas si ale opravdu stopněte a hned potom telefon zase odložte a vraťte se k práci.

pexels-photo-1092671.jpeg

Pusťte si hudbu

Tohle mě osobně hodně pomáhá k tomu, abych se soustředila. Nemám ráda ticho (a jak už jsme si řekli, televize nepřichází v úvahu). Na internetu dnes najdete velké množství instrumentální hudby, klasické hudby, nebo přímo hudby k práci a studiu. Nebojte se experimentovat s různými žánry, abyste zjistili, co vám nejvíce vyhovuje.

background blur business close up

Nezapomínejte o sebe pečovat

Pečovat o sebe je velmi důležité, ale pokud pracujete z domova, je hrozně jednoduché na to zapomínat, hlavně pokud jste opravdu pracovně vytížení.
Udělejte si čas a relaxujte. Naplánujte si to třeba předem ve svém diáři, abyste to opravdu dodrželi a nevyužili čas raději k dodělaní pracovních restů. Udělejte si třeba domácí wellness, dejte si masku na obličej, poproste partnera o krátkou masáž zad, napusťte si horkou vanu, zapalte si vonnou svíčku a něco si přečtěte.
Nezapomínejte na své koníčky a samozřejmě věnujte kvalitní čas své rodině.

self care isn t selfish signage

 

A to by pro dnešek bylo všechno. Doufám, že byli tyto tipy pro vás užitečné 🙂
Mějte se krásně.

 

 

Make Them Envy
xxx

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: