Design a site like this with WordPress.com
Začít

Jak správně plánovat

Abyste dosáhli v životě svých cílů (ať už jsou jakékoli), je třeba si nejprve udělat plán. Pokud chcete zhubnout, potřebujete cvičící plán nebo plán diety. Pokud chcete začít podnikat a být ve svém podnikání úspěšní, musíte si vytvořit business plán. Plánování je klíč k tomu, jak mít naplněný a úspěšný život – a to je fakt! V plánování je tolik svobody!
Je ale třeba říct si jednu důležitou věc – plánovat jenom proto, že prostě chcete plánovat, je naprostý nesmysl. Nejdříve potřebujete mít vizi pro svůj život a stanovit si cíle, díky kterým této vize dosáhnete. Podívejte se na svůj život z výšky a řekněte si, jak chcete, aby vypadal. Až pak můžete začít plánovat svůj každodenní život.

Já plánování miluji. Nejen, že díky správnému plánování, mohu dosahovat svých cílů a snů, ale samotné plánování mě velmi uklidňuje a je to pro mě takový relax. Dává to mému životu řád a strukturu. Za roky, které jsem věnovala plánování, jsem vyzkoušela hned několik způsobů a systémů plánování. Některé fungovaly, jiné mi moc nesedly, některé u mě vůbec nefungovaly – tohle je velmi individuální, každému vyhovuje jiný systém. Někdy to může být velmi obtížné držet se svých plánů, které jste si třeba den předem pracně vytvořili. A může se vám po bytě válet klidně milion popsaných samolepicích štítků a stejně se vám do cesty připlete ŽIVOT a váš rozvrh vezme za své.

Proto bych se s vámi chtěla podělit o pár tipů na to, jak si svůj den naplánovat tak, abyste dosáhli maximální produktivity.

 

Vyberte si plánovací systém

Prvním krokem je vybrat si plánovací systém. Jak už jsem tak trochu zmínila, existuje mnoho způsobů jak plánovat a tuny odlišných plánovačů a plánovacích nástrojů. Základem je vybrat si takový, který vám bude nejvíce vyhovovat. Nezáleží vůbec na tom, jaký zvolíte, ale pokud už najdete takový, který vám opravdu sedí, držte se ho. Řiďte se citátem: „Nepotřebuji další plánovač, potřebuji pouze plán!“. Pokud preferujete digitální technologie, zvolte digitální plánovač; pokud máte raději papír a tužku, pořiďte si diář. V dnešní době jsou vaše možnosti opravdu neomezené.

Já už několik let používám metodu Bullet Journal, na které se mi ze všeho nejvíce líbí to, že si diář můžu udělat opravdu podle sebe – fantazii se meze nekladou. Mám tak jistotu, že si vytvořím takový plánovací systém, který mi opravdu vyhovuje a uspokojí všechny mé potřeby. Navíc může být každý měsíc úplně jiný.

Screenshot_20200404-224814_Instagram

Sepište si to-do list

Na úplném začátku plánování jednotlivých dnů stojí velký seznam úkolů, tzv. to-do list. Sepište si věci, které máte v hlavě, které je třeba udělat, věci, které třeba už dlouho odkládáte. Takový seznam já osobně většinou píši na celý týden dopředu. Každou neděli večer si sednu a sepíši si všechny úkoly a činnosti, které chci následující týden splnit a udělat. A od toho se pak odvíjí všechno ostatní.

12

Určete si priority

Když máte seznam úkolů hotový, je na čase si určit priority.

Které úkoly jsou důležité?
Které úkoly jsou urgentní? 

Mezi důležitými a urgentními úkoly je velký rozdíl. I když se to na první pohled nemusí zdát. Tento rozdíl je třeba vzít v potaz, jinak by nás mohla velmi rychle přemoci prokrastinace.

Důležitý úkol je něco, na čem vám velmi záleží. Něco, co vy sami opravdu chcete udělat, protože to souvisí s vašimi cíli a sny. Jsou to kroky k tomu, abyste dosáhli výsledku, po kterém toužíte.
Urgentní úkoly se vám mohou zdát důležité, ale ve velkém množství případů tomu tak není. Tyto úkoly ve skutečnosti ruší vaši soustředěnost. Většinou jsou tyto „úkoly“ spojené s vaším mobilním telefonem – začne zvonit, pípne vám nová zpráva/nový mail, vyskočí vám upozornění z Facebooku… Naprosto automaticky vždy saháte po telefonu, a ani se nenadějete a ztrácíte drahocenný čas na sociálních sítích.

Když plánujete svůj den, soustřeďte se na důležité úkoly a VŽDY začněte s tím nejdůležitějším (a pokud je to alespoň trochu možné, raději dejte mobil stranou a vypněte si zvuk).

 

Soustřeďte se na své cíle

Vezměte si svůj to-do list a rozvrhněte si ho do kalendáře ve vašem plánovači. Vždy se soustřeďte na své cíle a výsledky, kterých chcete dosáhnout, ne na jednotlivé úkoly. Tyto výsledky byste také měli plánovat ve svém diáři. Asi takhle:

Špatně: Pracovat na blogu
Správně: Dokončit návrh článku na blog

Vidíte ten rozdíl? Buďte velmi specifičtí v plánování svých cílů a dosáhněte jich, ať to stojí, co to stojí. Nezáleží na tom, kolik tomu věnujete času a úsilí, vždy jde o výsledky a hodnoty, které vyprodukujete. V tom je velký rozdíl. Můžete strávit prací na blogu třeba celé HODINY, a přesto nic hodnotného nevyprodukujete. Když se budete soustředit na výsledek, budete pracovat cíleně a budete produktivnější.

07

 

Plánujte i zábavu

Při plánování vašeho dne je důležité si naplánovat i zábavu. Naplánujte si relax, aktivity s přáteli, čas na jídlo a spánek. Když to uděláte, už nikdy nebudete mít výčitky, když strávíte hodinku na gauči sledováním Netflixu. Pokud to máte v diáři, je to důležité!

Mezi jednotlivými úkoly si vždy naplánujte krátkou pauzu, abyste si mohli odpočinout a načerpat nové síly.

 

Nechávejte si na úkoly méně času

Nedávejte si na jednotlivé úkoly příliš mnoho času. Pokud si vyhradíte 10 hodin na psaní jednoho článku na blog, budete ho opravdu psát 10 hodin. Pokud si dáte 1 hodinu, máte článek napsaný za 1 hodinu. Vím, že se to může zdát nemožné, ale pokud se budete soustředit, budete překvapeni, kolik toho stihnete v kratším čase.

Parkinsonův zákon říká: „Naše práce expanduje tak, aby vyplnila čas, který máme na její dokončení.“

white-paper-with-note-669986

Berte v potaz svou energii

Plánujte podle své energie. Dělejte ty nejtěžší úkoly v době, kdy jste během dne nejproduktivnější.

Pro mě jako pro mámu je tohle nejtěžší. Nejvíce energie mám samozřejmě ráno. Ale to má nejvíce energie i moje dcera. Každé ráno se tedy věnuji jí a všechny své důležité úkoly si plánuji na večer, kdy malá spí a já mohu nerušeně pracovat delší dobu v kuse. Protože pokud bych musela každých deset minut odbíhat k dceři, těžko bych napsala smysluplný a souvislý článek na blog.

 

Plánujte v předstihu

Plánujte vždy předem. Pokud budete plánovat za pochodu, váš mozek s vámi prostě nebude spolupracovat. Každý večer si vyhraďte chvilku, sedněte si se svým diářem a naplánujte si následující den.

Pro mě je to úžasná relaxace a každý večer se tím opravdu uklidním.

Vždy si při takovém plánování určete své tři nejdůležitější úkoly, které když splníte, tak budete se svým dnem opravdu spokojení, ať už bude jakýkoli.

06

A to by byly všechny mé tipy na to, jak správně plánovat. Ještě na závěr přidám svůj oblíbený citát:

„Lidé neplánují selhání, selhávají v plánování.“

Tak pamatujte, udělat si skvělý plán je prvním krokem k úspěchu.

 

 

 

Make Them Envy
xxx

Advertisement

2 komentáře: „Jak správně plánovat

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: