Knižní výzva pro rok 2019

Na letošní rok jsem si dala jen jediné předsevzetí (z minulosti jsem poučená, že se nevyplatí si jich dávat hned několik), a to víc číst. V roce 2018 jsem to fakt flákala, pár knížek jsem otevřela jen přes léto, jinak jsem je spíš odkládala do knihovny, kde se na ně akorát prášilo.

Hned v lednu jsem ale zvládla tři knížky (jednu tedy ještě musím dočíst), takže si myslím, že tento rok přeci jen bude úspěšnější. A jelikož mám z minulých let zkušenost, že mi hodně pomáhá si začátkem roku vytvořit seznam knížek, které bych za ten rok chtěla přečíst, rozhodla jsem se to udělat i teď.
Už několikrát jsem se pokoušela o roční čtenářské výzvy – většinou na Databázi knih – a většinou mi to opravdu pomohlo víc číst, takže se k tomu zase vracím. Tentokrát jsem ale hledala nějakou zajímavou výzvu na Pinterestu a narazila jsem na Popsugar Reading Challenge 2019, která mě hned zaujala. Trochu jsem si ji upravila pro sebe – respektive jsem pár bodů vyřadila, protože jsem věděla, že mi bude dělat problém pro ně vůbec najít nějakou knížku, ale i tak jsem skončila s pěkným seznamem 40 „úkolů“, takže si myslím, že výzva je to dostatečná.
V tomto článku se s vámi o tuto výzvu podělím a ke každému bodu vám dám hned několik příkladů knížek, abyste si popřípadě mohli jednu vybrat, pokud se také rozhodnete přijmout tuto výzvu. Nebudu vám psát přímo, které knihy jsem si vybrala já, ale na konci článku máte video, ve kterém se to dozvíte, pokud by vás to zajímalo.

Pozn.: Výzva je v anglickém jazyce, tudíž jsem hledala anglické knížky, ale budu se snažit najít ke každé i český název, abyste když tak neměli problém s nalezením knihy v českém obchodě. Konec konců já také některé asi budu číst normálně v češtině.

Tak jdeme na to:

Bod č. 1: Knížka, která se v roce 2019 dočká filmového zpracování:
Měla jsem docela strach, že budu mít hodně omezený výběr, ale nakonec jsem našla celkem rozsáhlý seznam takovýhle knížek, takže bylo z čeho vybírat. Myslím, že tam najdete něco z každého žánru, takže si velmi snadno vyberete něco, co vám nebude dělat problém přečíst. Já jsem do užšího výběru vybrala hned tři v podobném duchu; a to:
Five Feet Apart – Rachael Lippincott (do češtiny ještě není přeložená): Jde o „young-adult“ romanci o chlapci a dívce, kteří se do sebe zamilují, ale oba trpí vážnou nemocí, která oslabuje jejich imunitní systém, a proto se k sobě nemůžou přiblížit na víc jak pět stop. To mi přijde jako opravdu zajímavý námět a vsadím se, že to bude hrozně milá a asi i trochu smutná knížka.
The Sun is Also a Star – Nicola Yoon (český název: Slunce je také hvězda): Kniha vypráví příběh Natashi, která má být z celou rodinou deportována ze Spojených Států, ale i přesto se zamiluje do Daniela, který díky ní začne věřit na osud.
All the Bright Places – Jennifer Niven (český název: Všechny malé zázraky): Přiznám se hned ze začátku, že tuhle knížku už jsem četla, ale chtěla jsem vám ji tady doporučit, protože rozhodně stojí za to si ji přečíst. Jde o příběh chlapce a dívky na střední škole, kteří se oba vyrovnávají se svými vlastními potížemi a mají problém s tím být šťastní. Najdou si k sobě cestu a navzájem si pomáhají. Mini spoiler: připravte si hodně kapesníčků!

Bod č. 2: Knížka, která ve vás budí nostalgii:
U tohoto bodu je těžké vám něco doporučit, protože to má samozřejmě každý jinak. Já pravděpodobně prolezu knihovnu v domě rodičů a vyhrabu tam nějakou knížku, kterou jsem četla v pubertě, protože vím, že tam bylo pár opravdu hezkých, které bych si s chutí přečetla znovu.

Bod č. 3: Knížka, kterou napsal hudebník:
Snažila jsem se najít nějakou zajímavou fikci, ale narážela jsem jenom na autobiografie. Takže jsem se nakonec sklonila k tomu, že si znovu přečtu buď autobiografii Bruce Springsteena Born to Run, která je úplně úžasná, ale nevýhodou tady je, že jsem ji četla minulý rok a mám ji tedy celkem čerstvě v paměti a nevím, jestli bych se do ní znovu takhle brzy zvládla začíst; nebo autobiografii Rickyho Martina Me, která byla taky skvělá. Bohužel ani jedna z těchto dvou není zatím přeložená do češtiny.
Teď mě ještě napadá, že by se sem mohla počítat kniha Obchodník se smrtí od Hugha Laurieho, který je sice hlavně herec, ale už vydal dvě hudební alba, takže už by se mohl počítat i jako hudebník. Knížku jsem kdysi četla, ale klidně bych si ji taky přečetla znovu. Je to sice spíš detektivka, ale nechybí jí Hughův humor, takže jsem se u ní celkem nasmála.
Když bude nejhůř, vždycky můžete dojít do knihkupectví, do oddělení s hudbou, a vybrat si tam něco, co vám sedne – těch autobiografií je opravdu spousta.

Bod č. 4: Knížka, o které si myslíte, že by měla být zfilmována:
Tohle je celkem těžký bod a zase hodně subjektivní, takže vám tady těžko budu něco doporučovat. Zatím ani sama nevím, po čem sáhnu. Přemýšlím nad něčím od Wilbura Smithe, který je jedním z mých oblíbených autorů; a už jsem od něj přečetla fakt dost knížek a všechny byly super. Jsem schopná od něj přečíst knížku s 600 stranami do týdne, protože je prostě tak napínavá, že ji nemůžu odložit. Myslím, že by podle něj mohl někdo natočit skvělý film.

Bod č. 5: Knížka, která má na Goodreads alespoň jeden milion hodnocení:
Seznam najdete tady a samozřejmě jsou tam ty nejoblíbenější a nejznámější knížky vůbec, takže si myslím, že s tímhle bodem nebude problém. Já jsem si vytáhla tyhle:
Gone Girl – Gillian Flynn (český název: Zmizelá): Psychothriller, který vypráví příběh Amy Dunnové, která zmizela v den pátého výročí svatby. Její přátelé a zápisky v jejím deníku usvědčují z vraždy jejího manžela Nicka, ten ale tvrdí, že nic nespáchal. Myslím, že to bude jedna z těch knížek, které nemůžete odložit, protože prostě musíte co nejdříve vědět, co se stalo a kdo to udělal.
The Notebook – Nicholas Sparks (český název: Zápisník jedné lásky): Klasika! Snad všichni alespoň jednou viděli film. Já ho teda miluju, i když u něj pokaždý bulím. Ráda bych si přečetla i knížku. Od autora už jsem pár knížek četla a čtou se moc pěkně.
To Kill a Mockingbird – Harper Lee (český název: Jak zabít ptáčka): Klasický román moderní americké literatury, který byl odměněn Pulitzerovou cenou. Příběhy dvou nevinných černochů na americkém jihu v první třetině 20. století. První je bezdůvodně zavražděn, druhý křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Myslím, že to bude hodně silný a zajímavý příběh.

Bod č. 6: Knížka, která má v názvu nebo na obalu rostlinu:
The Grapes of Wrath – John Steinbeck (český název: Hrozny hněvu): Tohle je už taková klasika. Příběh rodiny oklahomského farmáře, která se po krachu burzy a „černém pátku“ vydává na cestu po legendární Route 66 do Kalifornie, země zaslíbené.
A Tree Grows in Brooklyn – Betty Smith (český název: V Brooklynu roste strom): Velmi kladně hodnocený román z roku 1945, líčící osudy rodiny Nolanových, která žije v chudinské newyorské čtvrti. Je tady čtrnáctiletá Fanny, která miluje školu a vzdělávání, její mladší bratr Neeley, otec Johnny – alkoholik, který nedokáže uživit rodinu, a matka Katie, na které leží břemeno starostí o rodinu. Rodinu čeká velká zkouška, když se ukáže, že matka čeká další dítě.
Než jsem tě poznala – Jojo Moyesová: Tady jsem trochu podváděla a vybrala rovnou knihu v češtině, protože právě na obalu českého vydání je strom. Kniha je předlohou stejnojmenného filmu, který mě teda úplně dostal. Jestli rádi brečíte u filmů, tak tenhle je přesně pro vás. A mám pocit, že kniha bude to samé, ale myslím, že stojí za přečtení. Kniha vypráví příběh Louisy, která poté, co ztrácí práci v malém bistru, začne pracovat jako ošetřovatelka Willa, který je po nehodě upoután na kolečkové křeslo, upadá do depresí a ztrácí chuť k životu. Louisa ale do jeho života vnese něco nového.

Bod č. 7: Opakované čtení oblíbené knížky:
Tady vám opět nemůžu nic poradit – to je jen na vás, jaká je vaše oblíbená knížka. Já sama ještě pořád přemýšlím, po které sáhnu, protože jich mám samozřejmě několik.

Bod č. 8: Knížka, která se točí kolem hobby:
Tohle je celkem široké téma, protože takových knížek jsou tuny a každý si může vybrat to, co ho zajímá. Já jsem si sem zařadila dvě, které bych ráda přečetla:
The Life-Changing Magic of Tidying – Marie Kondo (český název: Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy): K tomuhle mě přivedl pořad na Netflixu Tidying Up with Marie Kondo, už jsem si podle toho protřídila skříň a poskládala všechno oblečení, což jsem hodně ocenila hlavně teď při stěhování, ale určitě bych si chtěla přečíst i knížku a zapracovat na tom v celém našem bytě.
Cordially Invited – Zoe Sugg (není přeloženo do češtiny): Taková bible pro všechny hostitelky. Jak zaručit, aby se u vás cítili vaši hosté jako doma, jak uspořádat večírek – ať už narozeninovou oslavu nebo třeba na Nový rok, jak zabalit vánoční dárky, jak ozdobit dort nebo uspořádat zahradní párty… Je tam toho hodně, od všeho trochu. Mam Zoe hrozně ráda, takže jsem na tuhle knížku zvědavá.

Bod č. 9: Knížka, kterou jste chtěli přečíst v roce 2018:
Jednoduchý bod. Těžko vám něco doporučím. Ale určitě snadno něco najdete u vás v knihovně. Já mám také pár knížek v záloze.

Bod č. 10: Knížka, která má na obalu kus oblečení nebo nějaký módní doplněk:
Sem můžete zařadit obě knížky ze série Prada od Lauren Weisberger, tedy Ďábel nosí Pradu Pomsta nosí Pradu, obě mají na obalu botu na podpatku. Myslím, že skoro každý zná film Ďábel nosí Pradu s Meryl Streep a Anne Hathaway. Četla jsem i knížku a od filmu se moc neliší. Jsem ale zvědavá na druhý díl.
The Sisterhood of the Traveling Pants – Ann Brashares (český název: Sesterstvo putovních kalhot): Mám pocit, že jsem to kdysi hodně dávno četla. Je to takové oddechové čtení. Příběh přátelství čtyř dívek, které budou poprvé trávit léto odděleně, a tak se rozhodnou postupně si předávat jedny a ty samé kalhoty, aby alespoň tímto způsobem mohly být pořád spolu.

Bod č. 11: Knížka inspirovaná mytologií, legendou nebo folklórem:
American Gods – Neil Gaiman (český název: Američtí bohové): Román s celkem dobrým hodnocením, jehož příběh začíná, když hlavního hrdinu pouští z vězení a on vstoupí do světa, který je obrácený naruby. Jeho žena je mrtvá a objevuje se také záhadný cizinec, který mu nabízí práci a hlavně ho varuje před přicházející bouřkou – bojem o Ameriku. Zní to zajímavě. Jsem na to zvědavá.
The Celtic Gods: Comets in Irish Mythology – Patrick McCafferty (není přeloženo do češtiny): Mě prostě Irská mytologie vždycky zajímala a fascinovala. Takže tohle bych si hrozně ráda přečetla.

Bod č. 12: Knížka vydaná po autorově smrti:
The Diary of a Young Girl – Anne Frank (český název: Deník Anny Frankové): Tady asi ani není třeba něco dodávat.
I’ll Be Gone in the Dark: One Woman’s Obsessive Search for the Golden State Killer – Michelle McNamara (není přeloženo do češtiny): Po více než deset let záhadný sexuální predátor terorizoval severní Kalifornii, pak se přesunul na jih, kde spáchal deset sadistických vražd. A pak zmizel. O 30 let později je novinářka Michelle McNamara odhodlaná vraha najít, během psaní této knihy ale náhle umírá. Kniha je dokončena díky jejímu blízkému kolegovi, který ji pomáhal s výzkumem. Doslov pak napsal její manžel. Někde jsem také četla, že vrah byl po vydání této knihy opravdu dopaden.
Možná by sem mohly patřit i Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška, který umírá ještě před dokončením díla.

Bod č. 13: Knížka, kterou někdo četl ve filmu nebo seriálu:
Tady já určitě využiji tento seznam. Jde o seznam přečtených knížek Rory Gilmorové ze seriálu Gilmorova děvčata. No, je jich tam asi 338, takže se nebojím, že bych tam něco nevybrala. Třeba jednu z těchto:
Girl, Interrupted – Susanna Kaysen (český název: Narušení): Jedná se o autobiografický román. Susanna byla v roce 1967, v osmnácti letech, poslána do psychiatrické nemocnice, kde strávila většinu nadcházejících dvou let. V této knize vypráví o této zkušenosti.
Emma – Jane Austen (český název: Emma): Takovýhle staroanglických románů pro ženy jsem přečetla celkem dost a musím uznat, že se mi vždycky četly dobře. Takže si myslím, že je načase zase si jeden dát. Hlavní hrdinka tohoto románu v útlém mládí přichází o matku, a jelikož se nemůže v ničem spoléhat na svého hypochondrického otce, ujímá se sama správy rodného panství. Kniha byla i zfilmována, v hlavní roli s Gwyneth Paltrow. Film jsem tedy neviděla, takže pro mě čtení bude napínavé.
Rosemary’s Baby – Ira Levin (český název: Rosemary má děťátko): Tento psychologický román vypráví příběh novomanželů Rosemary a Guye, kteří se nastěhují do velkého bytu v New Yorku a seznamují se s trochu vlezlými sousedy. Zakrátko Rosemary otěhotní a jejich sousedé se stále více vtírají do jejich přízně. Postupem času nastávající maminka pojme podezření, že jejich sousedé praktikují čarodějnictví a chtějí její dítě pro své temné obřady.

Bod č. 14: Převyprávění klasiky:
Našla jsem hodně pohádek předělaných na zombie a upíří příběhy, což mě osobně teda opravdu neláká. Tak jsem se vrátila zase do staré Anglie:
Jane – April Lindner (český název: Jane): Jedná se o novodobé zpracování příběhu Jany Eyreové, tedy milostný příběh s dramatickou zápletkou. Původní příběh jsem četla a líbil se mi, tak jsem zvědavá, jak vypadá v modernějším pojetí.
Eligible – Curtis Sittenfeld (český název: Pýcha, předsudek a seznamka): Klasika zasazená do moderní doby. Rodina Bennetových, pět dcer, všechny stále nezadané, znepokojená matka… A všechno se to jenom zhorší, když otec dostane infarkt. A pak se objeví pan Bingley a samozřejmě pan Darcy. Pýcha a předsudek se mi hodně líbila, takže jsem na tohle fakt zvědavá.

Bod č. 15: Knížka, která má v názvu otázku:
Who’s afraid of Virginia Woolf? – Edward Albee (český název: Kdo se bojí Virginie Woolfové?): Absurdní drama odehrávající se na soukromém večírku postaršího manželského páru Marty a Jiřího. Jediní hosté jsou Nick a jeho žena Drahunka. Tyto čtyři postavy hrají během večera kruté hry, které postupně odkrývají utajované nenávisti i úzkosti.
Madam, Will you Talk? – Mary Stewart (český název jsem nenašla, pouze slovenský: Dovolenka s vrahom): Hlavní hrdinka, vdova Charity Selbornehad, se vydává na dovolenou ve Francii, kde se spřátelí s jedním chlapcem a zároveň na sebe přitahuje pozornost jeho otce. Zaplétá se s gangem vrahů, do jednoho z nich se rychle zamilovává.

Bod č. 16: Knížka, která se odehrává na univerzitě:
Fangirl – Rainbow Rowell (český název: Fangirl): Příběh dvojčat Cath a Wren, které spolu sdílejí úplně všechno. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren se rozhodne, že s Cath nechce bydlet na koleji. Cath, která preferuje prostředí internetu a psaní příběhů před společenským životem, si bude muset poradit se spoustou neznámých a pro ni děsivých věcí.
We are okay – Nina LaCour (český název: Všechno je v pohodě): Marin odjíždí na univerzitu v New Yorku a nechává za sebou svůj domov v Kalifornii a celý svůj předchozí život. Během zimních prázdnin za ni přijíždí její nejlepší kamarádka Mabel a Marin se tak musí vypořádat se vším, co se stalo během několika posledních týdnů v Kalifornii.

Bod č. 17: Knížka o někom se super-schopnostmi:
Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children – Ransom Riggs (český název: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti): Celkem nedávno byla knížka zfilmována, takže jste tenhle název už určitě slyšeli. Já jsem film neviděla, takže si knížku moc ráda přečtu. Příběh začíná rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje právě sirotčinec slečny Peregrinové a postupně odkrývá jeho tajemství.
The Power – Naomi Alderman (český název: Napětí): Všechny dívky mezi 14 a 15 lety v sobě objevují schopnost vypouštět z konečků prstů elektrické výboje. Chlapci jsou bezbranní, v některých částech světa propukají krvavé revoluce. Ženy zneužívají své nově nabyté síly, muži se stávají oběťmi a radikálně se mění celkové fungování společnosti. Kniha řeší otázku, jak by vypadal svět, kdyby se moc přesunula z rukou mužů do rukou žen.

Bod č. 18: Knížka vyprávěna několika vypravěči:
Eleanor and Park – Rainbow Rowell (český název: Eleanor & Park): Chytlavá romance ze školního prostředí. Výjimečná je tím, že ona je obyčejná holka, trochu při těle, a on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Zní to jako moc milý příběh a Rainbow Rowell a její styl psaní mám ráda, takže jsem na tuhle knihu zvědavá.
The Girl on the Train – Paula Hawkins (český název: Dívka ve vlaku): Nedávno zfilmovaná knížka. Četla jsem ji a film jsem taky viděla. Oboje vřele doporučuji. Je to neskutečně napínavý, nemohla jsem tu knihu vůbec odložit z ruky, protože jsem prostě musela vědět, kdo to udělal. Hlavní hrdinkou je Rachel, která každý den dojíždí do Londýna vlakem a z okýnka si prohlíží příměstské domy. V jednom z nich žije mladý manželský pár. Rachel nahlíží do jejich soukromí a postupem času začíná mít pocit, že je zná – dá jim dokonce jména. Jednoho dne však z vlaku uvidí něco, co ji šokuje. Krátce na to se dozví, že se mladá žena pohřešuje, a tak se rozhodne obrátit na policii.

Bod č. 19: Knížka odehrávající se ve vesmíru:
The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy – Douglas Adams (český název: Stopařův průvodce Galaxií): Kdysi dávno jsem viděla film, ale už si ho vůbec nepamatuji, takže bych si tuhle knihu s chutí přečetla. Je to spíš taková parodie na sci-fi. Příběh začíná zničením země. Hlavnímu hrdinovi se s pomocí přítele podaří stopnout kosmickou loď, na které uniká z místa katastrofy.
The Space Between the Stars – Anne Corlett (není přeloženo do češtiny): Hlavní hrdinka Jamie Allenby opouští přelidněnou zemi a najde si práci na samotném okraji vesmírné civilizace. Pak ale udeří virus, který vyhubí téměř celé lidstvo, a Jamie zůstane úplně sama, dokud k ní nedorazí zpráva ze země, která jí dá naději, že někdo z její minulosti by ještě mohl být naživu.
The Martian – Andy Weir (český název: Marťan): Tuhle knížku už jsem četla a viděla jsem i film a obojí je opravdu skvělé. Hlavní hrdina je Mark Watney a je součástí první výpravy na Mars. Mise je zpočátku úspěšná, ale pak musí být předčasně ukončena kvůli písečné bouřce. Mark při evakuaci téměř zemře, a když se probere, zjistí, že zůstal na Marsu úplně sám bez jakékoli možnosti kontaktovat Zemi. Není ale ochotný se vzdát tak snadno, je odhodlaný přežít. Je to taková vesmírná verze Robinsona Crusoe a Markův sarkastický humor mě několikrát hodně pobavil.

Bod č. 20: Knížka napsaná dvěma autorkami:
The Wife Between Us – Sarah Pekkanen & Greer Hendricks (český název: Manželka mezi námi): Psychologický thriller o manželství, zradě a nebezpečných pravdách. Hlavní hrdinka je Vanessa Thompsonová. Od začátku působí jako žárlivá žena, která je posedlá snoubenkou svého bývalého muže. Zdá se příšerná a je celkem jasné, proč ji manžel opustil a našel si náhradu. Všechno ale nemusí být tak, jak se na první pohled zdá.
Between the Lines – Jodi Picoult & Samantha Van Leer (český název: Láska mezi řádky): Hlavní hrdinka Delilah miluje knihy, respektive jednu konkrétní knihu – pohádku, kterou našla v knihovně – a tu čte pořád dokola. Jednoho dne ale zjistí, že princ z knihy je skutečný a že se do ní zamiloval. Mám pocit, že na tuhle knihu už jsem asi stará, ale možná jí dám šanci.

Bod č. 21: Knížka, jejíž název obsahuje jedno z těchto slov – „salty“, „sweet“, „bitter“, „spicy“ (slané, sladké, hořké, kořeněné):
The Bitter Side of Sweet – Tara Sullivan (není přeloženo do češtiny): Patnáctiletý Amadou a jeho mladší bratr Seydou pracují jako otroci na kakaové plantáži na Pobřeží Slonoviny. Bez naděje na únik se pouze snaží, aby přežili každý další den. Pak ale na plantáž přichází Khadija – první dívka, která tam kdy pracovala; a každý den se bouří a pokouší o útěk. To Amadouovi připomíná, jaké to je být volný. Probudí v něm dívka touhu utéct?
Sweetbitter – Stephanie Danler (není přeloženo do češtiny): Dvaadvacetiletá Tess přichází do New Yorku a začíná pracovat jako barmanka v restauraci na Manhattanu. Ocitá se v prostředí šampaňského, kokainu, lásky, touhy a chaosu. Nakonec se ocitá v milostném trojúhelníku.

Bod č. 22: Knížka odehrávající se ve Skandinávii:
Takových knížek je spousta – hlavně severských krimirománů. Já jsem si zatím vybrala dva:
The Snowman – Jo Nesbo (český název: Sněhulák): Tato kniha je z volné série krimirománů s hlavním hrdinou Harry Holem. Je listopad a v Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a na zahradě nalézá postaveného sněhuláka. Jenže ani její manžel, ani její syn ho nepostavili. Přes noc Birte beze stopy zmizí, jen sněhulák má na krku její šálu. Komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem Sněhulák a později vyplouvá na povrch řada podobných zmizení. Vyšetřování se plně rozbíhá.
The Girl with the Dragon Tattoo – Stieg Larsson (český název: Muži, kteří nenávidí ženy): Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyřešit starý kriminální případ Harriet Vangerové, která zmizela beze stopy téměř před 40 lety. Mikael do svého týmu přibírá hackerku Lisbeth a společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou historii Harrietiny rodiny.

Bod č. 23: Knížka, která se odehrává během jediného dne:
On Chesil Beach – Ian McEwan (český název: Na Chesilské pláži): Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie. On a ona jsou mladí a vzdělaní a bez předsudků. Obyčejná svatební noc dvou obyčejných lidí podává zprávu o druhé polovině 20. století i o nezničitelnosti a síle lásky.
They Both Die at the End – Adam Silvera (český název: Oba na konci zemřou): Asi před rokem jsem tuhle knížku rozečetla, ale pak jsem ji z nějakého důvodu zase odložila, takže přemýšlím, že se k ní vrátím, protože vůbec nebyla špatná. Hlavní hrdinové jsou dva mladí kluci Mateo a Rufus, kteří se neznají, ale rozsudek smrti je svede dohromady. Myslím, že hned na začátku knížky jsem byla trochu zmatená – příběh začíná tím, že Mateovi zazvoní těsně po půlnoci telefon a dozví se, že tento den bude jeho poslední. Je to takový sci-fi prvek – že existuje jakási agentura, která vám předem oznámí, že ten den umřete. Ale hádám, že v tom je ta pointa příběhu. Oba hrdinové ví, že je čeká posledních 24 hodin života, a tak se spolu vydávají na své poslední dobrodružství.

Bod č. 24: Debutový román:
The Hate U Give – Angie Thomas (český název: Vypálená nenávist): Šestnáctiletá Starr Carterová žije v chudinské čtvrti, ale navštěvuje luxusní střední školu. Jednoho večera se stane svědkem tragické události – střetu s policií, při němž je zastřelen její nejlepší kamarád Khalil, který byl neozbrojený, takže se z celé události stává mediální senzace. Jediný, kdo dokáže s jistotou odpovědět na otázku, co se ten večer přihodilo, je Starr. Její svědectví však může mít fatální následky.
Eleanor Oliphant is Completely Fine – Gail Honeyman (český název: Eleanor se má vážně skvěle): Svérázná Eleanor pracuje jako účetní a je jí úplně jedno, co si o ni ostatní myslí. Nemá žádné přátele a víkendy tráví s lahví vodky, aby zapomněla na otřesné dětství. Když ale naváže nečekané přátelství s kolegou Raymondem, začne ji docházet, že je načase změnit svůj život.
Everything I Never Told You – Celeste Ng (český název: Vše, co jsme si nikdy neřekli): Šestnáctiletá Lydia je prostřední a nejoblíbenější ze tří dětí čínsko-americké rodiny žijící na předměstí Ohia a musí se vyrovnávat s tlakem rodičů, kteří si jejím prostřednictvím chtějí splnit vlastní nenaplněné sny a touhy o společenské kariéře. Jednoho dne je ale Lydia nalezena utonulá uprostřed jezera a nikdo nedokáže pochopit, jak a proč se to stalo. Začíná vyšetřování, které paradoxně nejlépe zvládá nejmladší z dětí – dcera Hannah.
V téhle kategorii můžete také použít Jak zabít ptáčka (bod č. 5), Dívka ve vlaku (bod č. 18) nebo třeba Marťan (bod č. 19).

Bod č. 25: Knížka, která vyjde v roce 2019:
Tento bod si asi nechám až na závěr roku – logicky; ale zatím jsem si s očekávaných knížek vybrala dvě.
Lights All Night Long – Lydia Fitzpatrick (zatím nemá český název): Hlavní hrdinové jsou dva bratři Ilya a Vladimir, žijící v Ruském městě na pokraji arktického kruhu. Sdílejí spolu jeden byt a jsou si velmi blízcí. Když je ale Ilya vybrán do výměnného pobytu v Americe, jeho bratr v žárlivosti opouští byt a zmizí v místním podsvětí. Brzy na to se objevuje nová droga a jsou zabity tři ženy. Z jejich vraždy je obviněn Vladimir. Ilya odjíždí do Ameriky, kde poznává místní dívku, s jejíž pomocí se vydává na misi dokázat bratrovu nevinu.
The Gone Dead – Chanelle Benz (zatím nemá česká název): Hlavní hrdinka Billie James se vrací do Mississippi, do domu svého otce, který zemřel, když jí byly teprve čtyři roky. Od místních se brzy dozvídá, že je považována za pohřešovanou právě ode dne, kdy její otec zemřel. Krátce na to se také dozvídá, že by mohla být v nebezpečí.

Bod č. 26: Knížka obsahující vyhynulé nebo smyšlené tvory:
Meg – Steve Alten (český název: Teror pochází z hlubin): Minulý rok byl v kinech film MEG, který se mi hodně líbil, i když mě žraloci celkem děsí. Vůbec jsem netušila, že existuje i knížka, respektive série knížek – tohle je první díl. Hlavní hrdina Jonas Taylor pracuje jako hlubokomořský potápěč pro námořnictvo Spojených států. Během tajného ponoru do Mariánského příkopu zahlédne megalodona – pravěkého predátora, který měl být dávno vyhynulý. Jason jako jediný expedici přežije, a protože nemá své svědectví jak doložit, nikdo mu nevěří. Rozhodne se tedy stát se paleontologem a snaží se dokázat, že megalodon skutečně existuje.
The Loch – Steve Alten (český název: V hlubinách Loch Ness): Téměř hororový příběh výzkumníka, který se dostal do přímého kontaktu s příšerou Loch Ness, která začala zabíjet lidi. Její existenci prokazuje moderními metodami a zkoumá příčiny, které vedly k její agresivitě.
Jurassic Park – Michael Crichton (český název: Jurský park): Klasika v knižní podobě.

Bod č. 27: Kniha doporučená celebritou, kterou obdivujete:
Tady vám opět jen stěží něco doporučím. Já mám štěstí, že existuje tenhle seznam – oblíbené knížky Bruce Sprinsteena; tam si určitě něco vyberu, protože má skvělý vkus.

Bod č. 28: Knížka, jejíž název obsahuje slovo „love“ (láska):
Love in the Times of Cholera – Gabriel García Márquez (český název: Láska za časů cholery): Déle než 51 let čekal Florentino Ariza na novou příležitost, aby mohl Fermině Dazové vyznat nekonečnou lásku, na chvíli, až její 80letý manžel zemře. Autor v knize líčí jejich minulost plnou všechních věcí i nepravděpodobné krásy.
Love Letters to the Dead – Ava Dellaira (český název: Dopisy na konec světa): Tuhle knížku už mám taky hrozně dlouho rozečtenou, hrozně se mi líbí ten koncept, takže se k ní moc ráda vrátím. Příběh začíná úkolem z anglické literatury – napište dopis mrtvému člověku. Hlavní hrdinka Laurel si vybere Kurta Cobaina, kvůli své sestře May, která ho zbožňovala. Zemřel mladý, stejně jako May. Brzy má Laurel notebook plný dopisů mrtvým lidem jako jsou Janis Joplin, Heath Ledger, Amelia Earhart nebo Amy Winehouse, které nikdy neplánuje odevzdat své učitelce. Píše o nástupu na střední školu, začátcích nových přátelství, žití se svoji rodinou, první lásce a o tom nejdůležitějším – truchlení po May.

Bod č. 29: Kniha s amatérským detektivem:
The Last Time I Lied – Riley Sager (zatím není přeloženo do češtiny): Dvě pravdy a jedna lež – to je hra, kterou hrají čtyři děvčata v kabince v kempu Nightingale – Vivian, Natalie, Allison a nejmladší Emma. Když hra skončí, Vivian, Natalie a Allison se vytratí z chatky – to je naposledy, co je někdo spatřil. O několik let později je Emma stoupající hvězdou na scéně umění v New Yorku a přitáhne na sebe pozornost Francesci Harris-Whiteové, bohaté majitelky kempu Nightingale, která Emmu pozve zpět do kempu, aby tam pracovala jako instruktorka kreslení. Emma v tom vidí příležitost, jak zjistit, co se před lety stalo jejím kamarádkám, ale brzy po příjezdu zjišťuje, že v kempu není vše tak, jak se zdá.
A Study in Charlotte – Brittany Cavallaro (zatím není přeloženo do češtiny): Poslední, co Jamie Watson chce, je sportovní stipendium na škole v Sherringfordu, jen hodinu vzdáleném od jeho otce. Město je navíc domovem Charlotte Holmesové, pra-pra-pra-pravnučky slavného detektiva. Od první chvíle, kdy se tito dva potkají, panuje mezi nimi zvláštní napětí. Když je pak ale zabit jeden ze studentů a Jamie s Charlotte jsou obviněni z vraždy, jsou nuceni spolupracovat, aby očistili svá jména.

Bod č. 30: Kniha o rodině:
The Hotel New Hampshire – John Irving (český název: Hotel New Hampshire): Irvinga miluju, takže tohle si moc ráda přečtu. Příběh se točí kolem pěti sourozenců z rodiny Berryových, z nichž dva pojí incestní vztah, třetí je zakrslík, čtvrtý se neustále převléká a poslední je výjimečný úplně jiným způsobem. Osudy této rodiny jsou naprosto věrohodné, dojemné i neuvěřitelně zábavné. Autor v knize odpovídá na naléhavou otázku: Jak je možné žít smysluplný život ve světě plném hrůz, nečekaných tragédií a tíživé marnosti?
The Perks of Being a Wallflower – Stephen Chbosky (český název: Ten, kdo stojí v koutě): Jde o příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznáme území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství.
This is Where I Leave You – Jonathan Tropper (zatím není přeloženo do češtiny): Judd Foxman se vrací domů z práce dřív, aby našel svou ženu v posteli se svým šéfem. K tomu všemu mu ještě umírá otec, a tak je Judd nucen vrátit se do rodného domu, kde se potkává se svými sourozenci, se kterými nemá nejlepší vztahy. Musí čelit tomu, kým je a kým se může stát.

Bod č. 31: Kniha napsaná autorem z Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky:
Tady já určitě sáhnu po něčem od Paula Coelha, brazilského spisovatele a autora proslulého Alchymisty. Toho jsem četla a hodně mě zaujal. Vypráví o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc. Je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme.
Přemýšlím, že sáhnu po románu Brida, který tak trochu navazuje na Alchymistu. Nebo mě také zaujala Čarodějka z Portobella.

Bod č. 32: Kniha, která má v názvu znamení zvěrokruhu nebo astrologický pojem:
A Thousand Splendid Suns – Khaled Hosseini (český název: Tisíce planoucích sluncí): Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky.
The Fault in Our Stars – John Green (český název: Hvězdy nám nepřály): Knihu jsem již četla a určitě ji musím jen doporučit. Je to ohromně dojemný příběh, ale krásný. Šestnáctiletá Hazel Grace trpí rakovinou. Nikdo neví, jak dlouho bude žít, ale vědí, že smrt je nevyhnutelná. Z donucení rodičů začne chodit do podpůrné skupiny, kde se schází lidé s rakovinou. Tam se seznámí s Augustem Watersem, který vyšel z boje s rakovinou s amputovanou nohou. Spřátelí se a začnou spolu trávit hodně času. Hazel se ale zpočátku bojí do Augusta zamilovat, protože má obavy, že mu její smrt zlomí srdce. On ji ale neustále přesvědčuje, že by si tu krásu zamilovanosti měli užít právě proto, že oba dobře vědí, jak málo času jim zbývá.
Také tady můžete použít Slunce je také hvězda (bod č. 1).

Bod č. 33: Kniha, která obsahuje svatbu:
The Wedding – Nicholas Sparks (český název: Svatba): Wilson Lewis (pro zajímavost – zeť Allie a Noaha ze Zápisníku jedné lásky) je úspěšný právník, ale v soukromém životě mu to začíná skřípat. Nikdy se doopravdy nenaučil projevovat své city a po třiceti letech manželství si bolestně uvědomuje, že si se svou ženou už němá co říct. Zatouží proto přimět Jane, aby se do něho znovu zamilovala, a začne pro ni chystat velkolepé překvapení.
Save the Date – Morgan Matson (zatím není přeloženo do češtiny): Hlavní hrdinkou je Charlie Grant, jejíž starší sestra se tento víkend vdává v jejich rodinném domě. Charlie se nemůže dočkat, že se po letech zase celá rodina sejde pod jednou střechou. Postupně se ale objevují samé problémy – neposlušný a hlasitý pes, rozbitý domovní alarm, příbuzní, kteří spolu nemluví, hrozná nová přítelkyně jejího bratra, chybějící smoking, nespokojený soused a velká bouřka, která by mohla celou svatbu překazit. Charlie se během chaotických tří dnů dozvídá spoustu nových věcí o rodině, kterou si myslela, že zná jako své boty.

Bod č. 34: Kniha napsaná autorem, jeho jméno i příjmení začínají na stejné písmeno:
Struck by Lightning: The Carson Phillips Journal – Chris Colfer (zatím není přeloženo do češtiny): Kniha je psaná formou deníku Carsona Phillipse, velmi chytrého a ambiciózního studenta v posledním ročníku střední školy, který má jen jediný cíl – dostat se na univerzitu Northwestern a opustit své rodné město. Uchýlí se až k vydírání na škole populární dětí, aby mu pomohly vytvořit školní magazín. To, co bylo na počátku motivováno sobectvím, se ale nakonec stane smysluplným projektem, který odhalí pravé charaktery některých středoškolských studentů.
Pro tento bod také můžete použít nějakou knížku od Rainbow Rowell – třeba Fangirl (bod č. 16) nebo Eleanor & Park (bod č. 18).

Bod č. 35: Kniha s duchy:
The Haunting of Hill House – Shirley Jackson (český název: Dům na kopci): Do starého domu zvaného Hill House přijíždí čtveřice pátračů: odborník v okultních vědách doktor Montague, jeho asistentka Theodora, dědic domu Luke a také mladá dívka jménem Eleanor, o níž se téměř nic neví. Společně se rozhodnou přijít na kloub podivným úkazům, jimiž je dům proslulý.
Kill Creek – Scott Thomas (zatím není přeloženo do češtiny): Na konci tmavé ulice, u jedné Kansaské vesnice, leží Finch House. Roky byl opuštěný a prázdný, ale teď se jeho dveře mají znovu otevřít. Úspěšný autor hororů Sam McGarver je pozván, aby v tomto domě strávil Halloweenskou noc spolu s dalšími třemi autory. Co měl být pouze způsob, jak zvýšit publicitu, se brzy promění v boj o život.
The Little Stranger – Sarah Waters (český název: Malý vetřelec): Příběh je zasazený do doby po druhé světové válce, na anglický venkov, do dříve opulentního, nyní chátrajícího sídla, které je přes dvě stě let domovem zámožné rodiny Ayresových: syn Roddy, který se vrátil z války, se pokouší v rychle se měnící době majetek spravovat, jeho matka usiluje o zachování dekoru, obyčejů a starého pořádku a jeho sestra Caroline na sebe bere úkoly, jež dříve plnilo početné služebnictvo, a v holinkách pracuje na zahradě. Do rodiny zcela zásadně zasáhne lékař z blízkého městečka, Dr. Faraday, který jako chudý kluk kdysi dům navštívil při jakési dobročinné akci pro chudinu.

Bod č. 36: Kniha, která má dvouslovný název:
Blue Horizon – Wilbur Smith (český název: Modrý horizont): Mám tuhle knihu v knihovně už celkem dlouho, tak by asi bylo načase ji taky otevřít. Další generace Courtneyů vyráží na cesty, aby uplatnila své nároky na jihu Afriky. Dostávají se do nebezpečné přírody plné divoké zvěře. V patách jim je skupina bezohledných vojáků a domorodých stopařů.
Bon Jovi – Bryan Reesman: Výjimečně jsem sáhla rovnou po přeložené knížce (v originále má delší název), a to hlavně proto, že už ji mám také dlouho v knihovně a je ostuda, že jsem ji ještě nepřečetla.
Everything, Everything – Nicola Yoon (český název: Všechno, úplně všechno): Tuhle knížku jsem četla a musím říct, že je moc hezky napsaná a zpracovaná. Příběh vypráví o dívce, která je doslova a do písmene alergická na celý svět. Je zavřená doma, nikam nesmí a skoro nikdo nesmí k ní. Když se ale do sousedního domu přistěhuje nová rodina a s ní i kluk jménem Olly, začíná se odvíjet komplikovaná lovestory, která obrátí naruby všechno, úplně všechno, co osmnáctiletá Madeline dosud znala.

Bod č. 37: Román podle skutečné události:
The Revenant – Michael Punke (český název: Zmrtvýchvstání): Kniha podle skutečného příběhu z drsné kanadské divočiny, minulý rok byla v kinech filmová verze, která si vysloužila i Oscara. Příběh se odehrává v roce 1823, kdy se Hugh Glass spolu s lovci kožešin vydává na výpravu v tehdy ještě neprobádaných Skalistých horách. Uprostřed hlubokých lesů muži vzdorují náročným podmínkám, ale také útokům místních indiánů. Když Hugha napadne obrovský grizzly, podaří se mu ho sice zabít, ale utrpí vážná zranění, která mu zabrání dále pokračovat se zbytkem výpravy. Hugh je vydaný na milost zrádce Johna Fitzgeralda, který se o něj má podle dohody postarat spolu s nejmladším členem výpravy.
Into the Wild – Jon Krakauer (český název: Útěk do divočiny): Četla jsem – je to trochu smutný, ale ohromně inspirativní příběh. Kniha rekonstruuje příběh mladého chlapce z dobře situované rodiny, který po promoci odchází od rodičů, zbavuje se veškerých svých peněz a po vzoru Londonových hrdinů odchází do divočiny, aby tak nalezl sám sebe, oprostil se od všeho zbytečného a hlavně dokázal, že člověk může žít v souladu s přírodou bez pomůcek, které nabízí civilizace. Několik osudných chyb ho nakonec stálo život. Opět i zfilmováno.

Bod č. 38: Kniha založená na hlavolamu nebo hře:
The Lying Game – Ruth Ware (český název: Hra na lháře): Isa a její kamarádky kdysi v internátní škole hrávaly takzvanou hru na lháře: vykládaly smyšlené historky spolužačkám, učitelkám a vlastně kdekomu. Jenomže jejich poťouchlá zábava se neobešla bez následků, a tak dívky vyloučili ze školy. Po téměř dvou desetiletích je volá zpět jedná z nich – Kate. Nebude to ale sentimentální setkání po letech. Roky bájného lhaní si vyžádaly svou daň a teď je třeba uvést věci na pravou míru.
The Westing Game – Ellen Raskin (zatím není přeloženo do češtiny): Šestnáct odlišných lidí se sejde u čtení závěti Samuela W. Westinga. Nikdo neví, proč tento excentrický, hry-milující milionář vybral tyto lidi, aby zdědili jeho jmění, ale jedno je jisté – Sam Westing je sice mrtvý, to ho ale nezastaví, aby si nezahrál ještě jednu poslední hru.
Pro tento bod můžete také využít Hunger Games, nebo třeba Harryho Pottera a Ohnivý Pohár.

Bod č. 39: Cli-fi („climate fiction“):
American War – Omar El Akkad (český název: Americká válka): Když v roce 2074 vypukne druhá americká občanská válka, je Sarat Chestnutové z Louisiany pouhých šest let. I ona však ví, že ropa je zakázaná, Louisiana napůl pod vodou a oblohu křižují bezpilotní drony. Když zabijí jejího otce a rodinu přesunou do Camp Patience, tábora pro vysídlence, nové prostředí se jí dostane pod kůži. Spřátelí se s tajemným funkcionářem, pod jehož vlivem se z ní stává smrtící válečný nástroj. Rozhodnutí, která učiní, mají obrovské důsledky nejen pro Sarat samotnou, ale i pro její rodinu a zemi a ovlivní další generace jejích příbuzných i cizích lidí. Autor této knihy pochází z Egypta, takže ji můžete použít i u bodu č. 31, a jelikož český překlad vychází tento rok, můžete ji teoreticky použít i bodu č. 25.
New York 2140 – Kim Stanley Robinson (zatím není přeloženo do češtiny): Píše se rok 2140, voda stoupla a pohltila New York. Jeho obyvatelé se ale přizpůsobili a město je tak stále rušnou metropolí. Každá ulice je vodním kanálem, každý mrakodrap je ostrovem. Očima odlišných obyvatel jedné budovy nám autor ukazuje, jak se velké město může změnit s rostoucí hladinou moře a hlavně jak se změní lidstvo.
The End We Start From – Megan Hunter (zatím není přeloženo do češtiny): Na zemi vypukla environmentální krize a Londýn zaplavila povodeň. Hlavní hrdinka v té době porodila své první dítě – Z. O několik dní později je rodina nucena opustit svůj domov, aby našla bezpečné útočiště. Přesouvají se z místa na místo a malý Z pomalu roste a objevuje děsivý svět kolem sebe.

Bod č. 40: Kniha odehrávající se v klášteře, opatství nebo na faře:
The Name of the Rose – Umberto Eco (český název: Jméno růže): Františkán Vilém z Baskervillu přijel do opatství v doprovodu svého žáka, Adsona z Melku, aby zde připravil půdu pro jednání Františkánů s delegací avignonského papeže Jana XXII. Vilém byl po příjezdu opatem informován o záhadné smrti iluminátora Adelma z Otranta a byl, jakožto bývalý inkvizitor požádán o její objasnění. Adelmova smrt však nebyla jediná, která se měla ve zdech opatství odehrát.
The Monk – Matthew Gregory Lewis (český název: Mnich): Příběh vypráví o mnichovi, který neodolá svodům Satanovým, propadne neřestným vášním tělesného chtíče a pod maskou ctihodnosti kupí pomocí kouzel jeden zločin na druhý, přičemž současně prožívá i duševní utrpení nad scestnou vášní přemáhající ctnostná předsevzetí.

Na video, ve kterém mluvím o knížkách, které jsem si vybrala ke čtení, se můžete podívat TADY.

A to je pro dnešek všechno. Doufám, že vás článek inspiroval ke čtení a že třeba taky nějakou knižní výzvu vyzkoušíte.
Brzy se zase ozvu s dalším článkem. Do té doby se mějte krásně (a čtěte!).

 

 

 

Make Them Envy
xxx

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte web zdarma s WordPress.com
Začít
<span>%d</span> blogerům se to líbí: