Design a site like this with WordPress.com
Začít

10 důvodů, proč miluji Irsko

Ono by se těch důvodů asi dalo najít mnohem víc, ale zaokrouhleme to na 10, ať tady nejsme týden. Dovolte mi na začátek malé shrnutí: Irsko miluji hrozně moc, miluji ho už dlouho a nemyslím si, že ho někdy milovat přestanu.

A teď vám v deseti bodech řeknu proč:

Lidé
Asi ten nejdůležitější bod, o kterém jsem nemusela přemýšlet ani sekundu. Když jsem před lety do Dublinu přijela na pár dnů se svou nejlepší kamarádkou a vystoupily jsme z letadla, venku už byla tma, my byly ze všeho tak trochu zmatené, protože to bylo pro nás obě takové první cestování do zahraničí na vlastní pěst, a já jsem byla nervózní z toho, jestli jsem všechno správně zorganizovala a našla všechny informace, jak se z letiště dostat do hotelu. Byly jsme rády, že jsme našly ten správný autobus; nastoupily jsme do něj a řidič nás mile pozdravil, vysvětlil nám, jak si máme označit kartu na veřejnou dopravu, kterou jsme si koupily, a počkal, až si odložíme kufry a sedneme si, a pak až vyjel ze zastávky. V hotelu byla paní na recepci hrozně milá, a když jsme se pak večer ještě šly projít, neznámý pán nám na ulici přál krásný víkend. Všichni lidé, které jsme potkávaly byli neskutečně milý a přátelští. Pán na pokladně v univerzitní knihovně měl ten nejširší úsměv, který jsem kdy u někoho viděla, ptal se odkud jsme a byl u vytržení z toho, že jsme z Čech, a dal nám každé zadarmo pohlednici. Když jsme pak jely do Howthu a šly na túru podél pobřeží, všichni nás zdravili; jeden pán se s námi hned dal do řeči, ptal se odkud jsme a vyprávěl nám, koho už dnes potkal. Byly jsme z toho tenkrát úplně vedle a nechápaly jsme, že jsou všichni tak úžasně milí. Za ten měsíc v Irsku se mi to jen potvrdilo – nepamatuji se, že bych tam někdy potkala někoho, kdo by byl nějak nepříjemný nebo neochotný. Náš hostitel byl naprosto úžasný – pořád se ptal, jestli máme všechno a jestli nám něco nechybí; se vším nám chtěl pomoct – staral se o nás jak o vlastní. Všichni se s vámi hned chtějí dávat do řeči; hodně rychle si tam pak přijdete jako doma. Ještě pořád jsem z toho tak trochu v šoku, protože na to prostě z Čech nejsem zvyklá. Takže ano – lidé jsou ten nejúžasnější důvod, proč to Irsko tak miluji.

Příroda
Nádherná. Dech beroucí. Úchvatná. To všechno, a ještě mnohem víc. Ty krásy, které jsme tam viděli, se ani nedají popsat slovy. Zelené pláně, zasněžené vrcholky hor, útesy, lesy, pláže, vodopády, potůčky v horách – to všechno mi tak hrozně chybí. Všechno to má takovou mystickou atmosféru a je to tak hrozně romantické se tam procházet. Občas když teď poslouchám nějakou písničku, vzpomenu si na nějaké místo a dojde mi, jak moc mi Irsko chybí, až mě z toho bolí na hrudi a chce se mi brečet. Irsko je láska. A jeho příroda obzvlášť.

Wicklow (Glendalough)
Tohle jsem musela dát jako jeden samostatný důvod. Wicklow se přezdívá zahrada Irska a já s tím musím stoprocentně souhlasit. Celý měsíc jsem pobývali právě v této oblasti, kousíček od města Wicklow, takže jsme okolí projeli skrz na skrz. Tak hrozně jsem si to místo zamilovala, a pokud někdy v budoucnu Bůh dovolí, abychom se mohli přestěhovat někam do zahraničí, tak tohle je bez debat místo, kde chci žít! A Glendalough byl splněný sen – už jsem o tom v jednom článku psala, tak se o tom tady už asi nebudu moc rozepisovat. Snad jen – všechno, co jsem si o tomhle místě vysnila, byla pravda!

Počasí
S kamarádkou jsme v Irsku byly v listopadu. S M. jsme tam byli od poloviny ledna do poloviny února. Všichni nás v obou případech varovali, jaká tam bude zima a jak bude pořád pršet a tak podobně. Celý ten prodloužený víkend, kdy jsme tam byly s kamarádkou, svítilo sluníčko a bylo nádherně, zatímco tady v Čechách byla zima a pršelo. Za ten měsíc jsme samozřejmě zažili pár dnů, kdy pršelo, nebo foukal vítr, ale většina dnů byla slunečná. Tady v Čechách jsem před odjezdem chodila v zimní bundě a klepala jsem se zimou; v Irsku jsme pak většinu času zvládala v mikině a vestě, nebo jen lehké nepromokavé bundě. Ten víkend jsem vysvětlovala tím, že jsme měly štěstí, ale po tom měsíci tam je mi jasné, že Irsko není zas tak studená země, jak si všichni myslí.

Pivo & Whiskey
Tohle k Irsku prostě patří a kdo by to nemiloval, že? Před lety jsem hodně pila české pivo a pak mě to nějak pustilo a teď už ho nepiju prakticky vůbec. Ale Guinness mi chutná pořád a o to víc, když ho piju v Irsku. To samé platí i o whiskey. S kamarádkou jsme hned první den v Dublinu začaly návštěvou muzea Irské whiskey, kde jsme dostaly hned čtyři ochutnávky. Skvěle jsme si tam popovídaly s průvodkyní i barmanem a pak jsme vylezly do prosluněných ulic a bylo nám prostě krásně. S M. jsme si zajeli na prohlídku lihovaru v Tullamore, kde jsme dostali tři ochutnávky – na prohlídce jsme byli sami dva s průvodcem a byl to skvělý zážitek. A whiskey samozřejmě výborná.  

Historie
Irskou historií jsem zaujatá už dávno a byl to skvělý pocit všechna ta místa, o kterých jsem četla, navštívit. Hlavně Glendalough, Hill of Tara, město Drogheda, všechny ty zříceniny hradů, nebo třeba přístavní městečko Cobh, kde stavěl Titanic. Jsou to všechno úchvatná mystická místa spojená s pradávnou historií, která tvořila Irsko do podoby, v jaké je teď. Cítím hrozný vděk za to, že jsem tam mohla být.

Vzpomínky & Zážitky
Tohle je to nejdůležitější! On se měsíc zdá vlastně jako docela krátká doba, ale tolik zážitků a krásný vzpomínek, co jsme tam s M. nasbírali. Všechny je budu střežit do konce života, to je jasné! Občas mi nějaká ta vzpomínka přijde na mysl a musím se usmát, ale zároveň mě to tak trochu dojímá, protože mi to Irsko hrozně chybí. Pak se podívám na M. a jsem hrozně ráda, že jsem to s ním všechno mohla prožít, protože tohle nám už nikdo nevezme. Bylo to dobrodružství a všechno to bylo krásný. Oslavili jsme tam svátek zamilovaných, ale pro nás byla vlastně oslava celý ten měsíc. Nelituju toho, že jsme se rozhodli tam odjet. I když jsme se vrátili po měsíci zpátky do Čech a nezůstali tam déle, jak jsme plánovali. Bylo to to nejlepší rozhodnutí, které jsme udělali.

Bray
Samostatný bod. Ráj na zemi. Několikrát jsme se tam vraceli – měli jsme to od domu asi 15 minut jízdy autem. Naprosto úchvatné místo, které jsem si zamilovala na první pohled. Dlouhá pláž lemovaná roztomilými domečky. Kavárna a výborná restaurace hned u pláže. Večerní procházky podél moře s kávou v ruce. Spousta krásných vzpomínek. Neskutečná romantika. Asi nemusím dodávat víc.

Procházky podél moře
Coastal trails nebo cliff walks – říkejte tomu, jak chcete – to jsou ty nejlepší procházky, jaký jsem kdy zažila. Ať už to bylo v Howth, nebo z Bray do Greystones, nebo třeba na Killmichael Point. Jakmile je tam pěšinka, na jedné straně útesy a moře a na druhé straně zelené pláně nebo kopce, jdu tam! Neskutečná romantika, dobrodružství a za každou zatáčkou nový dech beroucí výhled.

Irská hudba
Moje láska už pár let. Milovala jsem ji ještě, než jsem vůbec byla v Irsku, milovala jsem ji tam, miluju ji pořád a asi ji budu milovat navěky. Ty krásný balady, který člověka rozbrečí jenom tím, jak jsou nádherné. Ty příběhy, které se v nich schovávají. Romantika, pohoda, volnost, dobrodružství, historie – já v těch písničkách najdu všechno. Jak jsme tam tak projížděli tou krajinou a z rádia nám hrál můj playlist plný Celtic Thunder, byla jsem tím nejšťastnějším člověkem na zemi.

A tímto článkem je Irská série uzavřená. Já jen doufám, že se tam zase brzy vrátím, protože to dlouho bez Irska nevydržím.

Už plánuji další článek, tak se můžete těšit. Mějte se krásně.

Make Them Envy
xxx

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: