Design a site like this with WordPress.com
Začít

Zajímavá místa | Irsko

Jsem tu zase s dalším článek o Irsku – tentokrát už posledním. A přináším takovou všehochuť zajímavých míst – míst, která sama o sobě nevystačí na jeden celý článek, ale určitě stojí za zmínku, a tedy i za návštěvu. My takových „malých“ míst navštívili spoustu, někdy i několik v jeden den, takže jich mám v zásobě dost pro tenhle článek.

Začněme třemi místy, která jsme my zvládli během jednoho dne. Všechny leží severně od Dublinu. Prvním je Trim Castle a vypadá majestátně už z dálky. Nám se tahle návštěva zrovna moc nepovedla, protože v den, kdy jsme tam přijeli, byl hrad zavřený, takže do areálu jsme se nedostali. Je tam sezónní otvírací doba, takže v únoru, kdy jsme tam byli, mají otevřeno (pokud si správně pamatuji) jen o víkendech. Určitě se na internetu podívejte raději předem, abyste tam nejeli zbytečně. My jsme se ale krásně prošli po okolí a po městě – skvěle nám vyšlo počasí – takže jsem ani nelitovali. Podél řeky, která protéká kolem hradu, je krásná procházka.

Od hradu jsme se vydali na asi půl hodinkovou jízdu autem k Hills of Tara, což bylo místo, které jsem měla na svém wishlistu stejně dlouho jako Glendalough. Také sehrálo velkou roli v dávné historii Irska a je to takové magické, pověstmi opředené místo. Nemohla jsme si pomoct a přemýšlet, co vše se na tomto místě asi všechno odehrálo – kolik rituálů tu proběhlo. Byl to skvělý pocit tam být. Také je z kopce nádherný výhled na okolní krajinu. A u parkoviště je kavárna, kde jsme si samozřejmě dali kafe s sebou a vychutnali si ho venku na sluníčku. Den jsme pak zakončili večeří a krátkou procházkou v nedalekém městě Drogheda.

Další krásné místo, na kterém jsme strávili asi půl dne je Killmichael Point. Leží přesně na hranicích County Wicklow a Wexford a je to jedna z mnoha cliff walks, které jsme v Irsku prošli – a určitě i stejně krásná. I když se slunce schovávalo za mraky, zima nebyla a hlavně nepršelo, takže jsme si procházku náramně užili. Na konci jsme narazili i na takovou mini poušť, což bylo celkem překvapení. Okolí bylo téměř pohádkové – takové to typicky Irské – všude zelená vysoká tráva a sem tam nějaká zřícenina starého stavení. Ale jo, tak nějak by mohl vypadat ráj.

Když už jsme u těch procházek… Jednu krásnou jsme měli jen asi pět minut autem od domu – na místě zvaném Brittas Bay. Jde o snad nekonečnou pláž, po které se prohání desítky psů, do toho šumí moře… No, uznávám, že tam trochu foukal vítr, ale i tak to bylo super.

Na další výlet jsme se vypravili zase severně od Dublinu do města Carlingford, které leží až téměř u hranic ze Severním Irskem. Už samotná cesta autem byla zážitek. Městečko leží v County Louth, což je krásná oblast. Projížděli jsme zemědělskými oblastmi a „malými vesničkami“, kde, co dům, to obrovská vila. Potkávali jsme domy, které bych nazvala spíše panstvími, a hodně nás bavila ta rozmanitost krajiny. Samotný Carlingford je malé přístavní městečko ležící pod zasněženými horami, ve kterém v neděli nebyla ani noha – o to víc jsme si návštěvu užili. Procházeli jsme úzké prázdné ulice a připadali jsme si jak na výletě v čase.

A posledním zajímavým místem, které v klidu vystačí na celý den, jsou Irish National Studs & Gardens, tedy Irské národní stáje a zahrady. I tady vám doporučím předem si na internetu zjistit, zda mají v době vaší plánované návštěvy otevřeno; nám se třeba prohlídka povedla až na druhý pokus – poprvé jsme přijeli asi deset dnů před plánovaným znovuotevřením po zimní přestávce. Ale nakonec to vyšlo a stálo to za tu druhou cestu. Pokud milujete koně, určitě tohle místo musíte navštívit. A koně stranou, i tak byla zahradami krásná procházka. Pozemky jsou opravdu velké, takže přeci jen chvíli zabere to celé projít. Také je tam krásná japonská zahrada a samozřejmě restaurace.

A to je zatím o krásách Irska všechno. Mám v plánu ještě jeden článek, který se tak trochu ještě bude týkat našeho měsíčního pobytu tam, ale nechci nic slibovat, tak se nechte překvapit. Zatím se mějte krásně.

Make Them Envy
xxx

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: