Design a site like this with WordPress.com
Začít

Vodopád a Panství Powerscourt | Irsko

V dnešním článku vám napíši hlavně o dvou místech v County Wicklow, které určitě stojí za to navštívit (a přidám i nějaký bonus). Obě místa nesou stejný název, ale jsou od sebe vzdálena asi půl hodinky jízdy autem.

My jsme si nejprve mysleli, že jsou na jednom místě – hlavně kvůli jejich jménům – když nám pak došlo, že nejsou, netušili jsme, jak daleko od sebe jsou, proto jsme je nenavštívili ve stejný den. S každým tímto místem jsme spojili jiný výlet – jako bonus tedy přidám ještě dvě další turistické atrakce v blízkosti.

Začněme jedním ze dvou stejnojmenných míst – Powerscourt Estate & Gardens. Jak název napovídá, jedná se o panství obklopené obrovským parkem. Dnes se na rozsáhlých pozemcích nachází i velké golfové hřiště a luxusní hotel. Park byl opravdu velký, ani jsme ho celý neprošli, ale hodně se nám líbila japonská zahrada nebo výstup na malou rozhlednu, ze které byl na park krásný výhled. V zámku pak můžete shlédnout krátké video o historii tohoto místa, ale za mě určitě vede procházka parkem. Od zámku je také dech beroucí výhled na Wicklow Mountains.
Všimněte si na jedné fotce jakéhosi „kola“ (my jsme tomu tak říkali) s obrázky různých míst – tato kola jsou po celém Irsku prakticky u každého turistického cíle a ukazují zajímavá místa v okolí. Na druhé straně kola je i malá mapka a u každého místa je krátký popis a informace o tom, jak je daleko (v kilometrech i minutách). Tyto kola nám několikrát zachránila den.
Info: Návštěva zámku i zahrady stojí €7,50 na osobu.

První bonus: Od Powerscourt Estate & Gardens jsme se (i na doporučení kola) vydali zpět do města Wicklow a navštívili Historic Gaol, což je bývalé vězení. Užili jsme si tam zábavnou, i když trochu strašidelnou prohlídku s audio guidem. Skvěle jsme si mohli udělat obrázek o tom, jak za dávných časů fungoval v Irsku vězeňský systém, a řeknu vám – nic hezkého to nebylo. Když jsme vězení navštívili, byli jsme tam jediní turisté, což ještě přidalo na děsivosti tohoto místa, hlavně v podzemní části prohlídky. A až úplně na konci vám řeknou o všech nadpřirozených úkazech, které byly ve vězení zpozorovány, a vůbec jich nebylo málo. Běhal mi z toho trochu mráz po zádech – možná proto je to napsáno až na konci prohlídky – kdybych to viděla na začátku, hodně bych se rozmýšlela, jestli jít dovnitř. Ale pokud vás přitahují tajuplná místa, tak tohle určitě nesmíte minout.
Info: Vstup je €8 na osobu.

Druhou hlavní atrakcí dnešního článku je Powerscourt Waterfall. Je to nejvyšší vodopád v Irsku a je nádherný. Po kamenech jsme přeskákali až k němu, takže jsme si užili i trochu dobrodružství a v okolí je navíc krásná procházka lesem. Na parkovišti je také kavárna a malé bistro, kde si můžete dát malé občerstvení, jinak toho kolem moc není. Docela mě zarazilo, že i tady se platí za návštěvu. I když jedete autem, u brány vás zastaví a musíte platit €6 na osobu, ale stojí to za to. My jsme návštěvu vodopádu spojili s návštěvou ještě jednoho místa, o kterém vám hned napíši, ale ještě se chci zmínit o jedné věci – Wicklow Mountains. Cestou k vodopádu a zpět jsme si udělali „malou“ zajížďku právě přes tyto hory – stačí do navigace zadat Sally Gap, nebo Wicklow Gap a ono vás to navede správným směrem; pak už stačí jenom sledovat silnici a užívat si tu krásu. Zaručuji vám, že ve Wicklow Mountains najdete jedny z nejkrásnějších výhledu na Irsko. My jsme zastavovali každou chvilku, abychom si něco vyfotili nebo si jenom pořádně prohlédli tu nádheru kolem. Cesta přes hory byla pro mě rozhodně jeden z nejkrásnějších zážitků za celý měsíc v Irsku. Také jsem ten den byla opravdu ráda, že jsme si nakonec to auto pronajali a mohli tento výhled uskutečnit.

Druhý bonus: Od vodopádu jsme přes hory dojeli do Mount Usher Gardens, což je (jak jsme cestou zpět domů zjistili) jen kousek od města Wicklow. Podle letáčku to mají být nejkrásnější zahrady Irska a věřila bych tomu, že na jaře, kdy všechno kvete, tomu tak určitě je. My jsme je navštívili na začátku února, takže jsme se setkali převážně s odstíny zelené a hnědé, ale i pár kvítku jsme zahlédli. Což bylo vzhledem k tomu, že v Čechách se v té době teprve objevoval první pořádný sníh, moc pěkné. Den jsme zakončili večeří v zahradní restauraci – na menu měli hlavně nejrůznější druhy salátů, ale našli jsme tam i jeden burger a na tom jsme si fakt pošmákli!
Info: Vstup do zahrady je €7,50 na osobu. V restauraci jsme pak za večeři nechali asi €30, což věřte nebo ne, je v Irsku úplně normální za dvě hlavní jídla a něco k pití.

Další článek z Irska bude z našeho výletu na západní pobřeží, tak se těšte! Do té doby se mějte krásně 🙂

Make Them Envy
xxx

PS: Úplně jsem se dojala při psaní tohoto článku – když jsem viděla ty fotky a došlo mi, jak moc mi chybí Irsko! :‘(

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: